Nowy numer 13/2024 Archiwum

Papieska szkoła świętuje

9 czerwca 2001 roku w 14. rocznicę obecności Jana Pawła II na Czubach szkole przy ul. Bursztynowej nadano imię papieża Polaka. Na pamiątkowej tablicy zostały utrwalone słowa Ojca Św.: „Zanieście wszystkim pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali… Idźcie wiernie drogą Chrystusa w nowe czasy”.

12 lat po tym jak puste pola na lubelskich Czubach zostały pobłogosławione przez papieża Polaka, powstała tu największa szkoła podstawowa w Lublinie. 

Kiedy powzięto myśl o jej budowie, w powszechnej świadomości nosiła ona już imię Jana Pawła II. Od początku jej funkcjonowania rozpoczęto przygotowania do nadania imienia papieża Polaka. 

- Do Watykanu wysłaliśmy list z prośbą o błogosławieństwo, abyśmy potrafili wcielać w życie nauczanie naszego patrona - wspomina Marianna Olszańska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Pamiętając o jego słowach postawiliśmy sobie za cel uczyć i tak kształtować sumienia młodych ludzi, aby odróżniali dobro od zła, a wśród zamętu tego świata umieli dokonywać właściwych wyborów, aby poznali, że jedyną słuszną drogą jest miłość Boga i Ojczyzny. Kierując się przesłaniem Ojca Świętego postanowiliśmy ukazywać naszym wychowankom, jak być człowiekiem naprawdę, jak stać się „solą ziemi”  i „światłością świata”. W odpowiedzi otrzymaliśmy okolicznościowe życzenia.

W roku Wielkiego Jubileuszu 20 czerwca 2000 szkoła zorganizowała pamiętną pielgrzymkę do Wąwolnicy. - Pamiętną, bo pojechaliśmy wszyscy 9 autokarami - podkreśla dyrektor Olszańska. - Szkoła liczyła wówczas 420 uczniów. Tam zawierzyłam Matce Bożej Kębelskiej całą społeczność naszej szkoły. 

Rok później 9 czerwca szkoła jako pierwsza w Lublinie oficjalnie przyjęła imię Jana Pawła II. - Od początku istnienia Szkoły troszczyliśmy się, aby Ojciec Św. Jana Paweł II był stale „obecny wśród nas” - zaznacza dyrektor Olszańska.

Nauczanie papieża w SP 51 jest mocno akcentowane w sferze dydaktycznej i wychowawczej, ale  także wystrój wnętrza nadaje szkole klimat papieski. Przy wejściu, wchodzących wita cytat: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali”, natomiast na sztandarze szkoły widnieją znamienne słowa patrona: „Wy jesteście moją nadzieją”.

Osobą szczególnie związaną ze szkołą przez wiele lat był ks. prof. Tadeusz Styczeń. Przyjaciel Ojca Świętego stał się także przyjacielem szkoły noszącej jego imię. Wraz z ks. prof. Andrzejem Szostkiem ówczesnym rektorem KUL, był obecny na uroczystości nadania szkole imienia.

- Ks.Tadeusz Styczeń często gościł w Watykanie. Odkąd nawiązałam z nim kontakt, osobiście zawoził korespondencję do Ojca Świętego - wspomina pani dyrektor. - Posłaliśmy album zawierający fotografie z nadania szkole imienia, z inauguracji pierwszego roku szkolnego oraz pamiątkową fotografię poświęcenia kamienia węgielnego przez Jana Pawła II w Watykanie w 1999 r. Ks. Pamiętam jak ks. Tadeusz zaraz po przyjeździe ku memu ogromnemu zdziwieniu powiedział: „Ojciec Św. otrzymał album w Wigilię, oglądał i oglądał, bo Ojciec Św. bardzo lubił oglądać zdjęcia. Powrócił do niego jeszcze w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.” . Posłaliśmy do Watykanu w związku z tym jeszcze kilka albumów. Przeważnie były to prace naszych dzieci dedykowane Ojcu Świętemu z okazji jego imienin, urodzin oraz okolicznościowe życzenia.

Już dziś 7 czerwca SP 51 obchodzi jubileusz 15 lecia nadania szkole imienia, który jest połączony z IX Zjazdem Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej. Uroczystości rozpocznie Msza św. w parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej. Po niej zaplanowano część oficjalną czyli montaż słowno-muzyczny połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Ojcu Świętym „Pielgrzymi szlak Jana Pawła II” VIII Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy