Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Klauni, kuglarze, slacklinerzy na ulicach Lublina

Dziś zakończył się trwający od niedzieli cykl spektakli w dzielnicach Lublina pod nazwą Cyrk Podwórkowy. Od jutra w centrum miasta będzie można zobaczyć artystów z całego świata, którzy wezmą udział w Carnavalu Sztukmistrzów, odbywającym się w Lublinie już po raz siódmy.

Choć wszyscy żyjemy obecnością papieża Franciszka w Polsce i trwającymi Światowymi Dniami Młodzieży, to Lublin od dłuższego czasu przygotowuje się także do startu najważniejszej imprezy w naszym mieście jaką co roku jest Carnaval Sztukmistrzów.

Już na Starym Mieście zamontowano specjalne iluminacje świetlne i rozciągnięto siatkę, która zabezpieczy przed upadkiem tych, którzy zapragną przejść po linie bez zabezpieczenia. Rozciągnięta po raz pierwszy zostanie także lina łącząca Bramę Krakowską i Ratusz. Pierwsze spektakle już od jutra od godz. 16. 

Carnaval Szutkmistrzów to impreza, która przyciąga do naszego miasta tłumy widzów nie tylko z naszego regionu ale także z całej Polski. Co roku festiwal szuka nowych wyzwań, szuka nowych miejsc, które można byłoby sprawdzić i ożywić. - W tegorocznej edycji pojawi się wiele nowości. Przede wszystkim zaplanowaliśmy nowe lokalizacje wydarzeń. Będzie to: plac Rybny, ulica Olejna, dziedziniec zamkowy, wirydarz klasztoru ojców dominikanów oraz plac przed teatrem Andersena - wyjaśnia Grzegorz Rzepecki dyrektor Warsztatów Kultury. 

Na festiwalu pojawią się artyści z całej Europy, ale także z Brazylii, Kanady, Chin, Peru, Australii i USA. - To będzie bez wątpienia festiwal różnorodny, międzynarodowy i na pewno nowatorski - mówi Marta Kuczyńska kurator artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów.

Jak co roku oprócz pokazów, spektakli oraz warsztatów sztuk cyrkowych i warsztatów kuglarskich, nie zabraknie międzynarodowego spotkania slacklinerów czyli Urban Highline Festivalu. - Wszystkie gwiazdy, które do nas przyjadą będą występować za darmo. Uważają, że ten festiwal jest fantastyczny i chcą dołożyć swoją cegiełkę do tej imprezy - mówi Wojciech Sieńko koordynator festiwalu. 

Carnaval to przede wszystkim sztuka ulicy a nieodłączną częścią tej sztuki są także uliczni muzycy. W tym roku plac Po Farze rozbrzmiewać będzie muzyką graną na żywo m.in w wykonaniu zwariowanej francuskiej ekipy „Attentat Fanfare”, polskiej „Hańby”, cyrkowego duetu „Barada Street” i dj-a Georga Victora Emmanuela.

Większość wydarzeń odbywających się w ramach VII edycji będzie bezpłatna. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.sztukmistrze.eu. Ulotki z programem będzie można także otrzymać w punkcie informacyjnym przed Ratuszem. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy