Nowy numer 13/2024 Archiwum

Towarzysz poszukiwany

Jeśli masz ukończone 26 lat, nie boisz się pieszych wędrówek a na dodatek masz doświadczenie w pracy z młodzieżą, to prawdopodobnie jesteś najlepszym kandydatem na towarzysza wyprawy w projekcie "Nowa Droga".

Rusza kolejna, czwarta już edycja nietypowego programu resocjalizacyjnego skierowanego do młodocianych więźniów i zatytułowanego "Nowa Droga".

"Nową Drogę" opracowano z myślą o więźniach, którzy nie ukończyli 24. roku życia. Program może być zastosowany wobec skazanych, którzy opuszczają zakłady karne, lub wobec których sąd zdecydował o warunkowym przedterminowym zwolnieniu. Program podzielony został na cztery etapy.

Pierwszy - przygotowawczy - prowadzony jest jeszcze w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.

W tym czasie z wytypowanymi do programu więźniami, którzy dobrowolnie chcą wziąć udział w projekcie, pracują psycholog, wychowawca i doradca zawodowy. Kolejny etap, to wędrówka skazanego wyznaczonym odcinkiem szlaku św. Jakuba z odpowiednio przeszkolonym opiekunem - resocjalizatorem.

- Do tej pory była to długa i trudna wyprawa - mówi Barbara Bojko prezes Stowarzyszenia Postis, będącego jednym z współautorów projektu. - Teraz postanowiliśmy skrócić trasę, która dotychczas biegła z Lublina do Zgorzelca. Uczestnicy wyprawy mieli do przejścia 900 km w ciągu 30 dni. Teraz będą mieli do pokonania 350 km podczas dwutygodniowej wyprawy, której metę zaplanowaliśmy w Krakowie. 

W czwartej edycji projektu udział weźmie aż czterdziestu osadzonych. Pierwsza dziesiątka na trasę wyruszy już na przełomie września i października. - Poszukujemy aktualnie osób, które chciałyby towarzyszyć tym młodym ludziom w niełatwej, ale ważnej i chyba najbardziej spektakularnej części tego projektu, czyli swojego rodzaju pielgrzymce szlakiem św. Jakuba - wyjaśnia Barbara Bojko. 

Osoba, która będzie towarzyszyć młodemu skazańcowi w drodze, musi mieć świadomość wagi swojej roli. - To przede wszystkim opieka duchowa - podkreśla B. Bojko. - Człowiek staje się na czas wyprawy mentorem, który pomaga w rozwiązywaniu problemów, wspólnie z byłym więźniem zastanawia się jak ten powinien dalej ułożyć sobie życie, jest życzliwy i potrafi spojrzeć z dystansu na to co się w życiu jego podopiecznego wydarzyło.

Do tej pory w projekcie udział wzięło 21 byłych więźniów. Wśród towarzyszy wyprawy spotkać można było pedagogów, kuratorów społecznych, zapalonych pielgrzymów. Był też emerytowany strażnik więzienny a nawet ksiądz. Aktualnie trwa nabór chętnych zainteresowanych towarzyszeniem kolejnym osobom, które chcą rozpocząć nowe życie. 

Wszelkie informacje o projekcie oraz o formularze zgłoszenia swojego udziału jako opiekun, dostępne są na stronie: www.nowadroga.eu lub www.postis.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy