Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zostań garncarzem

Każdy kto ma ochotę samodzielnie, pod czujnym okiem profesjonalistów, wykonać miskę do zupy metodami wczesnośredniowiecznymi, powinien odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie w Grodzisku Żmijowiska.

Wieki temu nad prawobrzeżnym dopływem Wisły - rzeką Chodelką, Słowianie założyli swoje osady a potem wybudowali mały gródek obronny. Pierwsze badania archeologiczne przeprowadzono tam w 1965 roku, odkrywając relikty obronnego wału, a na towarzyszących osadach ślady półziemiankowych domostw. 

Otoczenia opieką tego szczególnego miejsca podjęło się Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, tworząc projekt pod nazwą "„Muzeum Dawnych Słowian – otwarte muzeum tematyczne” .Realizacja projektu ruszyła w pełni w roku 2009 i wtedy też został powołany do życia najmłodszy z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego: Grodzisko Żmijowiska, jako instytucja odpowiedzialna za prowadzenie tam terenowej placówki muzealnej.

Aktualnie po raz 12. muzeum zaprasza na warsztaty archeologiczne, które potrwają do 27 sierpnia. 

- Pierwszy tydzień poświęcimy niemal wyłącznie na działalność pracowni ceramicznej, aby doskonalić umiejętności w wyrobie naczyń metodami wczesnośredniowiecznymi oraz uczyć podstaw tego rzemiosła, tych którzy na warsztatach pojawią się po raz pierwszy - wyjaśniają pracownicy muzeum. 

Owoce tej działalności będą wypalane w piecu garncarskim 27 sierpnia. Od 22 sierpnia zacznie działać słowiańska kuchnia, gdzie empirycznie i organoleptycznie będzie można zmierzyć się z wyzwaniem komponowania i przygotowywaniem wczesnośredniowiecznego jadłospisu.

Swoistym novum w programie warsztatów jest zaplanowany na dni 24-26 sierpnia "panel garncarski". - Od wielu lat będąc obecnymi w ogólnopolskim nurcie rekonstruktorstwa archeologicznego oraz wsłuchując się w głosy przedstawicieli tego środowiska uznaliśmy, że należy zaproponować możliwość spotkania w Żmijowiskach najbardziej aktywnych przedstawicieli ceramicznych rekonstruktorów specjalizujących się w garncarstwie średniowiecznym - podkreślają muzealnicy. 

Będą wspólne działania praktyczne, prezentacje, dyskusje, wymiana doświadczeń, a wreszcie 25 sierpnia wypał przywiezionych przez nich naczyń w jamie ziemnej. - Taka formuła działań doskonale wpisuje się w ideę działającego w Żmijowiskach ośrodka archeologii doświadczalnej i mamy nadzieję, że ta edycja warsztatów zapoczątkuję działania cykliczne, a nasz ośrodek w przyszłości przeistoczy się w ogólnopolskie centrum eksperymentalnej ceramologii - wyjaśnia Seweryn Kuter kierownik Działu Wystaw i Promocji Muzeum Nadwiślańskiego. 

W warsztatach może wziąć udział każdy bez względu na wiek, natomiast osoby niepełnoletnie tylko pod opieką dorosłych. Koszt uczestnictwa to 10 zł. za dzień warsztatowy. Zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie sami. Istnieje jednak możliwość skorzystania z pola namiotowego w Żmijowiskach oddalonego o ok. 1 km od grodziska. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy