Nowy numer 13/2024 Archiwum

Chodzi nam o coraz większe bezpieczeństwo ludzi

W 2014 r. zmieniły się przepisy, które nakładają obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich poruszających się poza terenem zabudowanym. Chyba, że poruszają się wyznaczonym chodnikiem lub ścieżką rowerową.

Podczas wakacji mieli pełne ręce roboty. Rozpoczął się rok szkolny – pracy nie będą mieć wcale mniej. Będą edukować przedszkolaków i uczniów różnych typów szkół w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, od bezpieczeństwa na drodze po bezpieczeństwo w sieci. We wrześniu w ramach akcji „Bezpieczna szkoła” będą sprawdzać oznakowanie w pobliżu szkół i kontrolować prędkość pojazdów w pobliżu szkół.

- Zawsze jesteśmy na służbie, aby dbać o bezpieczeństwo. Bez względu czy to okres letni, czy zimowy. O bezpieczeństwie możemy mówić w różnych aspektach, bo to zadania różnych służb kryminalnych, ale niezmiernie ważną rolę w tym zakresie odgrywają służby prewencyjne. Do tych ostatnich zaliczają się policjanci ruchu drogowego, policjanci wydziałów prewencji, sekcji patrolowo-interwencyjnych, a także dzielnicowi. Warto wiedzieć, że policjant służb patrolowo-interwencyjnych jest pierwszy na miejscu zdarzenia. Od jego wiedzy, fachowości i rzetelności zależy skuteczność jego interwencji – mówi nadkomisarz Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Chodzi nam o coraz większe bezpieczeństwo ludzi   Podinspektor Robert Koźlak, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej w Lublinie. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Już sam policjant w mundurze, oznakowany radiowóz działają prewencyjnie. Nie chodzi o to, by wzbudzać strach w ludziach, wręcz odwrotnie – by mogli się czuć bezpiecznie – dodaje podinspektor Robert Koźlak, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej w Lublinie.

Policjanci starają się realizować spotkania, podczas których na temat bezpieczeństwa edukuje się dzieci i młodzież. Takie zajęcia odbywają się już w przedszkolach. – Świadomość nas wszystkich, także najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa jest bardzo duża. Tylko gdy to właśnie osoba zainteresowana staje się użytkownikiem ruchu drogowego to zdarza się, że zapomina o czym mówili rodzice, nauczyciele czy policjanci – twierdzi nadkom. Laszczka-Rusek.

Policjanci szukają również dotarcia do ludzi ze swoją wiedzą przez parafie. O ile bowiem edukacja dzieci i młodzieży jest permanentna i przynosi owoce, to konieczne jest przypominanie pewnych, nawet podstawowych zasad osobom dorosłym. – Staramy się odczytywać ludziom apele i komunikaty korzystając z życzliwości księży. Spotykamy się w szkołach z rodzicami dzieci, aby uczyć dorosłych. Większość ofiar śmiertelnych – pieszych i rowerzystów w naszym województwie – to są osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia – wyjaśnia naczelnik wydziału ruchu drogowego.

Zbliża się jesień – a co za tym idzie pogorszą się warunki astronomiczne na drogach. Nie we wszystkich miejscowościach i miejscach są oświetlone przejścia dla pieszych, nie wszędzie są chodniki czy ścieżki rowerowe – dlatego niezwykle istotną kwestią jest noszenie odblasków. – To co jest istotne w kwestii odblasków, to fakt, iż w 2014 r. zmieniły się przepisy, które nakładają obowiązek noszenia elementów odblaskowych jeżeli poruszamy się poza terenem zabudowanym. Przepis obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, z wyjątkiem, gdy poruszamy się wyznaczonym chodnikiem lub ścieżką rowerową. Odzież odblaskowa i noszenie odblasków to powinna być fajna moda, a nie obciach – dodaje Laszczka-Rusek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy