Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Lublin walczy ze smogiem

Tematyka smogu i czystości powietrza będzie tematem pierwszego panelu obywatelskiego w Lublinie. W ramach nowatorskiego narzędzia partycypacyjnego eksperci ds. środowiska, mieszkańcy i urzędnicy mają odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić aby oddychać czystym powietrzem?

Likwidacja pieców na paliwo stałe, eko-patrol Straży Miejskiej, wymiana taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny oraz edukacja - to najważniejsze z działań realizowanych przez miasto w walce ze smogiem w Lublinie. Eksperci ds. środowiska mieszkańcy i urzędnicy, w ramach nowatorskiego narzędzia partycypacyjnego - panelu obywatelskiego - zdecydują o dalszych działaniach w walce ze smogiem.

Pierwszy w Lublinie panel odpowie na pytanie: Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie? Decyzja o przeprowadzeniu panelu obywatelskiego w Lublinie jest m.in. efektem Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się na wiosnę 2017 r. Zdaniem pomysłodawców panelu, taka forma dyskusji to jedno z przyszłościowych narzędzi partycypacji społecznej w polskich samorządach oraz sposób na włączenie mieszkańców w podejmowanie decyzji w sprawach miasta. 

Do udziału w panelu zaproszona zostanie losowo wyłoniona, reprezentatywna grupa osób w oparciu o dane demograficzne. W pierwszym etapie kilkanaście tysięcy mieszkańców dostanie indywidualne zaproszenie do udziału w panelu. Z osób, które wyrażą zgodę, biorąc pod uwagę wymienione dane demograficzne, odbędzie się losowanie uczestników. Paneliści spotkają się kilkakrotnie, raz na tydzień, w soboty, na kilka godzin. W pierwszej części otrzymają pakiet informacji, w drugiej porozmawiają o możliwych rozwiązaniach. Po zapoznaniu się z opinią wszystkich stron zainteresowanych tematem, w tym opinią ekspertów, rolą panelistów będzie ustalenie, co w danej sprawie będzie najkorzystniejsze dla lokalnej społeczności. 

Obecnie Lublin jest na etapie wyboru partnerów, wspólnie z którymi przeprowadzi lubelski panel obywatelski. Szczegóły panelu zostaną przedstawione w lutym po wyłonieniu wykonawcy. Spotkania zaplanowane są na marzec i kwiecień. W maju natomiast poznamy rekomendacje dotyczące wypracowanych działań w walce ze smogiem w Lublinie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy