Nowy numer 13/2024 Archiwum

To był pomysł z nieba

Splot różnych wydarzeń doprowadził do powstania oratorium ku czci Maryi. Małe siostry Niepokalanego Serca Maryi mówią, że z perspektywy czasu widać, że to nie ich zasługa. Może to życzenie Matki Bożej?

- Tak naprawdę z perspektywy czasu widzę, że to nie był pomysł mój, czy nas sióstr, ale że to sama Maryja prowadziła tak, aby to oratorium powstało, aby zapraszało do spotkania z Jej Sercem - mówi s. Ancilla Skwarczyńska, Mała Siostra Niepokalanego Serca Maryi.

S. Ancilla pochodzi ze Świdnika, gdzie dzięki oazie zachwyciła się Jezusem i wstąpiła do Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Obecnie mieszka we wspólnocie w Markach pod Warszawą. W maju 2016 r. w parafii św. Izydora miało miejsce inne oratorium – Jutrznia za Nienarodzonych, którą skomponował Paweł Bębenek. Wtedy siostra spotkała się z tym utworem pierwszy raz.

- Dotknęło mnie mocno, że to nie był zwyczajny koncert, ale modlitwa. Muzyka pomogła wejść głębiej w treści. Kiedy po zakończonym oratorium wyszłam z kościoła z s. Cecylią, pomyślałam głośno: „A może poprośmy pana Pawła Bębenka o taką kompozycję – ale o Sercu Maryi – Nieszpory o Sercu Maryi, tak jak to widział bł. Honorat, założyciel naszego zgromadzenia. Tylko niech to nie będzie sam koncert. Potem niech będzie możliwość warsztatów...”. Dziś – chociaż minęły już prawie 2 lata - dobrze pamiętam tę myśl i tym bardziej widzę, że to nie był mój pomysł. Więc można powiedzieć, że z Jutrzni za Nienarodzonych zrodziły się Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem - mówi.

Paweł Bębenek od razu zgodził się na propozycję napisania muzyki do tego oratorium. Sam stwierdził, że ma wobec Maryi dług wdzięczności, dlatego podjął się bardzo chętnie tego zadania. Jednak przy jednej z pierwszych rozmów powiedział: „Jeśli to oratorium o Sercu Maryi ma przynieść duchowe owoce, a wierzę, że przyniesie, to proszę się nastawić na trudności”. Tak też było – trudności było wiele, jakby komuś bardzo zależało, aby się poddać. Na szczęście bardzo dużo osób, bez których to oratorium by się nie odbyło, wspierało dzieło modlitwą. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowiły siostry z wielu zgromadzeń założonych przez Ojca Honorata.

Libretto, czyli tekst oratorium, napisała s. Cecylia Duda SCM.

- Kiedy wspomniałam s. Cecylii o takich nieszporach, pracowała ona wtedy nad opracowaniem teologii Serca Maryi, jaką zostawili nam nasi założyciele – ojciec Honorat Koźmiński i Aniela Róża Godecka. Okazuje się, że ta teologia jest bardzo bogata, chociaż nieznana. Serce Maryi, jak to widział bł. ojciec Honorat, jest Domem Spotkania, Świątynią, w której spotykam swojego Boga.  Jest to serce kobiety zaangażowanej, która widzi potrzeby, i słuchającej uczennicy. To chcemy przekazywać podczas warsztatów, które po wyśpiewaniu oratorium odbywają się w różnych miastach - mówi s. Ancilla.

Ikona, która towarzyszy Oratorium i warsztatom   Ikona, która towarzyszy Oratorium i warsztatom
Małe siostry Niepokalanego Serca Maryi
Premiera odbyła się w grudniu w Nowym Mieście nad Pilicą. Oratorium towarzyszy także ikona Niepokalanego Serca Maryi, napisana przez Wojciech Korycińskiego z Lublina.

- Mamy więc słowo, obraz, muzykę - znaki, które pomagają uczestnikom doświadczyć piękna Serca Maryi. Warsztaty zakładają również formację duchową, ponieważ będzie można poznać drogę Serca Maryi i to, jak ją naśladować, jak się zaprzyjaźnić, jak stawać się kobietą zaangażowaną – szczególnie kiedy jest się aktywną, zapracowaną - mówi s. Ancilla

Najbliższe warsztaty w Lubartowie poprowadzi sam kompozytor – Paweł Bębenek.

Zaproszenie na zajęcia jest skierowane do wszystkich chętnych od 16 roku życia, którzy chcą modlić się śpiewem i grą. Zapraszamy panów i panie, osoby grające (skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabas, flet, obój).
Aby zgłoszenie zostało przyjęte, należy zarejestrować się online przez kwestionariusz na stronie www.fundacjazroza.pl w zakładce WARSZTATY.  Najbliższe zaplanowane są na 23-25 lutego w Lubartowie przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie o. Honorat rozpoczynał swoje życie zakonne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy