Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ks. Adam Lewandowski: Potrzeba dziś odnawiać wiarę i parafie

Czy jest jakiś sposób, by ludzie, którzy przychodzą do kościoła, mogli bliżej się poznać? Jak skutecznie przekazywać im Ewangelię? Jest na to wszystko rada, którą stosuje parafia katedralna w Lublinie

Od 12 lat w parafii katedralnej realizowany jest program odnowy wiary i ewangelizacji. Wszystko po to, by słowa Ewangelii i tematy wybierane na poszczególne lata programu duszpasterskiego nie były sloganami, ale miały przełożenie na konkretne życie.

– Dlatego zdecydowaliśmy się spróbować wejść do programu odnowy i ewangelizacji w ramach Ruchu dla Lepszego Świata – mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii katedralnej, który jest w grupie promotorów Ruchu w Polsce.

„Ruch dla Lepszego Świata” powstał z inicjatywy o. Riccardo Lombardiego (1908–1979), włoskiego jezuity, który po II wojnie światowej głosił potrzebę głębokiej odnowy świata. O. Lombardi był bliskim współpracownikiem papieża Piusa XII, który 10 lutego 1952 r. w specjalnym przesłaniu wezwał do wysiłku budowania lepszego świata według serca Bożego. Szybko wokół tej idei zgromadziło się wiele osób duchownych i świeckich, które poznając potrzeby konkretnych diecezji, wspólnot zakonnych czy parafii, zaczęły tworzyć indywidualne programy odnowy wiary i ewangelizacji. Inicjatywa rozprzestrzeniła się po całym świecie i 30 lat temu dotarła także do Polski.

Program można podzielić na dwa zasadnicze elementy. Pierwszy, to budować obraz Kościoła jako parafii – wspólnoty wspólnot. Drugi, to rzeczy techniczne, potrzebne do realizacji wytyczonych celów. W przypadku lubelskiej katedry teren parafii został podzielony na 7 rejonów, gdzie za każdy odpowiedzialny jest jeden ksiądz oraz współodpowiedzialne osoby świeckie.

– Co roku opracowujemy konkretny temat, związany z ogólnopolskim tematem duszpasterskim. Najpierw czytamy dokumenty Episkopatu i stawiamy sobie pytanie, co chcemy przekazać istotnego i jak to zrobić? Wówczas wyszukujemy przynajmniej 5 istotnych tematów, które omawiamy podczas wydarzeń parafialnych. Z okazji takiego wydarzenia piszemy list do parafian, który dociera do każdego domu. Opisujemy w nim, co proponujemy i o czym chcemy rozmawiać. Zwracamy uwagę na jakieś słowa czy gesty obecne podczas liturgii, przez co chcemy włączyć ludzi bardziej żywo w te treści – wyjaśnia ks. Adam.

Więcej o tym, jak wygląda działanie Ruchu w praktyce, będzie można przeczytać w 43 numerze lubelskiego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy