Nowy numer 13/2024 Archiwum

Koncerty, wystawy i prelekcje dla Niepodległej

Przed nami cykl wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które przygotowuje Muzeum Lubelskie.

Lubelskie muzeum przygotowało szeroką ofertę dla każdego lublinianina, bez względu na wiek. Choć głównym powodem wielkiego świętowania jest oczywiście odzyskanie przez Polskę niepodległości, to jednak równie ważną rocznicą, o której pracownicy muzeum chcą przypomnieć, jest 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej. 

Muzeum Lubelskie proponuje wszystkim udział w Lubelskiej Akademii Niepodległej. – Jest to cykl zajęć i wydarzeń edukacyjnych, które będą odbywały się w każdą sobotę od 10 listopada do 15 grudnia o godz. 10 w siedzibie Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza przy ul. Złotej 3 – informuje dr Marcin Gapski. 

W czasie cotygodniowych zajęć będzie poruszana tematyka walk Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki. Nie zabraknie też spotkań poświęconych unii lubelskiej. Z okazji zbliżającej się 450. rocznicy jej zawarcia, przygotowana zostanie wystawa poświęcona temu wydarzeniu. – Chcemy ją zorganizować w przestrzeni miasta do końca grudnia – mówi dr. Gapski. Najprawdopodobniej wystawa zostanie zaprezentowana na pl. Litewskim. 

Lublinianie będą mieli także możliwość poznać sylwetki bohaterów patriotycznych związanych z Lublinem. W czasie pokazów zaplanowanych w Muzeum Martyrologii przedstawione zostaną w nowoczesny sposób postacie m.in mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" oraz innych ludzi walczących o niepodległość. 

Muzeum Lubelskie chce też przypomnieć, że Lublin w czasach I wojny światowej oraz tuż po niej, był ważnym ośrodkiem polityczno-kulturalnym. – Lublin niepodległościowy, który pojawił się w 1918, zostawił ważny ślad w lubelskiej literaturze – mówi dr Jarosław Cymerman. – Za sprawą młodych ludzi studiujących najpierw na Uniwersytecie Lubelskim, później na KUL, pojawiła się awangarda lubelska. Pojawiające się kolejno pisma m.in. "Lucifer" i "Reflektor" sprawiły, że Lublin stał się znaczącym ośrodkiem życia społecznego, politycznego i literackiego. Chcielibyśmy przypomnieć wiele nazwisk osób działających wtedy w Lublinie, organizując seminarium poświęcone twórczości lubelskiej awangardy. 

Jednym z ciekawszych wydarzeń, które proponuje Muzeum, będzie rekonstrukcja historyczna, która zostanie zaprezentowana 4 listopada na pl. Litewskim. 

Rekonstruktorzy przedstawią umundurowanie i uposażenie żołnierzy walczących w listopadzie 1918 r. Kulminacyjnym momentem wydarzenia będzie przemówienie Ignacego Daszyńskiego, które zaplanowano na godz. 13. – Przez tę inscenizację chcemy zaznaczyć,  że to właśnie tutaj, w Lublinie, ukonstytuował się najwcześniej ośrodek zarówno władzy cywilnej, jak i wojskowej – mówi Piotr Krukowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy