powrót
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
Himalaiści zwracali uwagę na konieczność kierowania się rozsądkiem w górach  
Himalaiści zwracali uwagę na konieczność kierowania się rozsądkiem w górach
Justyna Jarosińska /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
  • Spotkanie z himalaistami na KUL
⏩ ⏭

Nie idziemy w góry po to, żeby umierać przejdź do galerii

Studenci, profesorowie oraz wielu mieszkańców Lublina wzięło udział w spotkaniu ze znanymi himalaistami, które odbyło się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

jj

|

GOSC.PL

dodane 20.11.2018 10:50
0

Spotkanie zatytułowane "Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami" odbyło się w ramach KULowskich spotkań literackich.

Tym razem gośćmi byli Rafał Fronia, autor książki "Anatomia góry" oraz Piotr Tomala, mieszkający na co dzień w Lublinie szef programu „Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera”.

Himalaiści opowiadali o doświadczeniu ostatniej zimowej wyprawy na K2, wspominali akcję ratunkową na Nanga Parbat, odpowiadali także na szczegółowe pytania słuchaczy. 

- My naprawdę nie idziemy w góry po to, by umierać - mówił dobitnie Rafał Fronia, który razem z Piotrem Tomalą w czasie drogi na K2 trafił na lawinę. - Góry nie zabijają ludzi, w górach ludzie giną, bo popełniają błędy. Ludzki błąd jest przyczyną wszystkich wypadków. To człowiek jest winny, gdy zabiera go lawina, bo powinien przewidzieć, że ta lawina tędy będzie schodzić. Nas nie powinno być na drodze Basków, kiedy schodziły lawiny - zaznaczył himalaista. 

Fronia tłumaczył także, że tzw. strefa śmierci może być wszędzie. - Najważniejsze, żeby nie przebywać w niej zbyt długo - wyjaśniał. - Bo tak naprawdę, człowiek w swojej wannie. przebywając pod wodą dłużej niż dwie minuty, także trafia do strefy śmierci - żartował. 

P. Tomala opowiadał o możliwości wystąpienia - w sytuacji, gdy organizm ludzki dłużej przebywa bardzo wysoko, powyżej 7,5 tys metrów - halucynacji, omamów wzrokowych. - Następuje obrzęk mózgu i człowiek może doświadczać bardzo różnych, dziwnych rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Denis Urubko podczas ostatniej wyprawy widział np. banany i pomarańcze.

Himalaiści mówili jednak zgodnie, że we wspinaniu najważniejszy jest rozsądek - Nigdy nie pozwoliłbym sobie przekroczyć pewnej granicy. Nie idę dalej, gdy mam odmrożone ręce - przekonywał R. Fronia. 

Zapytani, czego szukają w górach, mówili, że to odskocznia, forma odreagowania. - Kiedyś usłyszałem, że ludzie w górach doznają spokoju i ciszy i ja to tam znalazłem - opowiadał Fronia. - Gdy wszedłem na pierwszą górę, byłem pijany ze szczęścia. Stałem się góroholikiem.  

P. Tomala od zawsze lubił wędrówki z plecakiem i poznawanie nowych ludzi. W swoim życiu doświadczył wypraw zarówno w wysokie góry, jak i do dżungli. Na pytanie młodych ludzi, od czego należy zacząć przygodę z górami, odpowiedział, że najważniejsze, to po prostu zacząć to robić. - Jeśli ktoś myśli o wspinaniu wysokogórskim, to powinien najpierw wybrać się na ściankę wspinaczkową. Później dobrze wybrać się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, a dalej w Tatry. To jest forma ćwiczeń, ale też poznawania ludzi, z którymi można się wspinać - mówił. - Żeby myśleć o wyprawie w Himalaje dobrze najpierw 2-3 lata poćwiczyć w Alpach - kontynuował. 

Przed polską ekipą aktualnie kilka wypraw przygotowujących do ponownego ataku na niezdobytą jeszcze zimą "górę gór". Kolejną próbę zdobycia K2 zaplanowano na 2020 r. - Musimy się do tego dobrze przygotować zarówno technicznie, jak i finansowo - stwierdza Piotr Tomala. - Jesteśmy na etapie poszukiwania sponsorów, bo taki wyjazd to bardzo duże pieniądze. 

1 / 1
Spotkanie z himalaistami na KUL

Foto Gość DODANE 20.11.2018

Spotkanie z himalaistami na KUL

​  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • HIMALAIŚCI
  • PIOTR TOMALA
  • RAFAŁ FRONIA

Polecane w subskrypcji

  • Drużyna Augustyna. Brno, Mozart i traktat o ziarnku grochu
    • Z bliska
    • Marcin Jakimowicz
    Drużyna Augustyna. Brno, Mozart i traktat o ziarnku grochu
  • Przypadek Ryszarda S.
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Przypadek Ryszarda S.
  • Ocalony z piekła. Opowieść Tima – uciekiniera z Korei Północnej
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Ocalony z piekła. Opowieść Tima – uciekiniera z Korei Północnej
  • Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
    • Nauka
    • Wojciech Teister
    Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
  • Goya był malarzem religijnym. Świadczą o tym jego obrazy
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Goya był malarzem religijnym. Świadczą o tym jego obrazy
  • Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE