Nowy numer 13/2024 Archiwum

Słowo rektora KUL na Boże Narodzenie

Tradycyjnie już w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w wielu kościołach czytany jest list rektora KUL.

Ks. prof. Antoni Dębiński w swoim kolejnym liście skierowanym do wiernych w całej Polsce przywołuje postać św. Szczepana.

"Historia życia i męczeństwa tego świętego ukazuje człowieka odpowiedzialnego, a tym samym uczy nas i zachęca do podejmowania odpowiedzialności za swoje życie, za niełatwe często wybory i decyzje" - pisze rektor. - "Na taką odpowiedzialność człowiek może się jednak zdobyć tylko wtedy, gdy poznał cel i sens swojego życia. Tylko „wpatrując się w niebo”, wyznawca Jezusa Chrystusa postępuje odpowiedzialnie wobec siebie samego i innych osób, solidaryzuje się z nimi, otacza je troską, ale nie tylko w potrzebach materialnych, lecz przede wszystkim w poszukiwaniu prawdziwej, godnej człowieka drogi". 

Rektor przypomina także o mijającym roku, który dostarczył Polakom wielu okazji do świętowania naszej wolności. - "Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości stwarzają możliwość do pogłębiania refleksji, zarówno nad samym faktem, oznaczonym symboliczną datą 11 listopada, jak i nad ideowymi przedsięwzięciami, ofiarnymi działaniami i bezkompromisowymi postawami wielu osób i środowisk, dla których służba Niepodległej stała się najświętszym nakazem, imperatywem moralnym" - podkreśla. 

Ks. profesor zaznacza także, że tegoroczne świętowanie stulecia niepodległości wyraża wdzięczność za ten wielki Boży i ludzki dar. Pisze również, że trzeba jednak nieustannie podejmować to, co stanowi konsekwencję tej wolności i suwerenności, a mianowicie: wymagającą mądrości, rozwagi i wytrwałości odpowiedzialność. Wolność bowiem, jak pisał Jana Paweł II, „trzeba przyjąć niczym kiełkującą dopiero roślinę i troszczyć się odpowiedzialnie o jej wzrost” 

W liście rektor KUL przywołuje jednocześnie historię powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który jest równolatkiem Niepodległej. - "Nasza społeczność akademicka wkracza w kolejne stulecie z całą świadomością swojej misji zawartej w dewizie Deo et Patriae, wskazanej przez inicjatora i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego. „Deklarujemy – jak zapisaliśmy w uchwale przyjętej przez Senat KUL z okazji 100-lecia Uczelni – że nadal będziemy dokładać wszelkich starań, by kształcić oraz wychowywać mądrych i odpowiedzialnych młodych ludzi wiernych Bogu, otwartych na wyzwania współczesności, gotowych na co dzień świadczyć o godności człowieka, zdolnych do pracy na rzecz Kościoła oraz wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy