Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mija 10 lat od powstania Lubelskiego Funduszu Filmowego

Przykładem udanej współpracy filmowców i lokalnego samorządu jest Lubelski Fundusz Filmowy, który może pochwalić się kilkoma znakomitymi produkcjami. To m.in. "Carte Blanche", "Volta" czy serial "Wojenne Dziewczyny".

Lubelski Fundusz Filmowy ma 10 lat.
Gość Lubelski

Mija dziesięć lat od powstania Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce. Dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich stały się one szansą dla wielu producentów i artystów, by zrealizować ambitne kino. Stały się one marką promującą poszczególne regiony i miasta.

Lubelskie atuty filmowe

Najstarszym regionalnym Funduszem Filmowym jest ten powstały w 2007 r. w Łodzi. Najmłodszym z kolei podkarpacki z 2016 r. i warmińsko-mazurski z 2017 r. Łącznie udzieliły one wsparcia na kwotę 72 mln zł. Regionalne fundusze wsparły również produkcje oscarowe i nominowane do innych ważnych nagród. Świadczy to, że istnienie tej instytucji jest potrzebne i pożyteczne. Lublin jest idealnym miejscem dla ekip filmowych, jak podkreślił Juliusz Machulski, a w sensie wizualnym jest wymarzonym miejscem dla kręcenia filmu. Dlatego dobrze się stało, że miasto posiada własny Fundusz Filmowy, a dokładając się do budżetu staje się koproducentem i ułatwia organizację zdjęć do poszczególnych dzieł.

Krzysztof Szot i Etgar Keret

Lubelski Fundusz Filmowy zaczął swe działanie w 2009 r., gdy ówczesny prezydent Lublina z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej rozstrzygnął konkurs na film dokumentalny o dziedzictwie unii lubelskiej. Był to film w reżyserii M. Drążewskiego. - Do całego audiowizualnego rynku chciano dołączyć jeszcze jednego sponsora, który wzmocniłby finansowo i organizacyjnie krajowe produkcje filmowe. Na całym świecie, a zwłaszcza w Europie - rozwinął się ruch funduszy filmowych, które na zasadzie promocji miasta i regionu dofinansowały produkcje promujące dany produkt lub miejsce, czy też historię i kulturę. Z tą ideą poszedłem w 2008 r. podczas Festiwalu Rozstaje Europy, którego byłem pomysłodawcą, do Adama Wasilewskiego, ówczesnego prezydenta Lublina oraz do Michała Krawczyka, dyrektora odpowiadającego za marketing w Urzędzie Miejskim. Dzięki spotkaniu obu panów z Agnieszką Odorowicz, gościem festiwalu, doszło do tego, że powołano fundusz, który w 2009 r. dofinansował film o unii lubelskiej. W sensie ścisłym, pierwszym dofinansowanym w pełni filmem przez LFF było dzieło zmarłego przedwcześnie Krzysztofa Szota. Film „Wyłączność” powstał na podstawie utworu Etkara Kereta. Produkcja znalazła się na festiwalu w Cannes. Od tego momentu rozpoczęła się era dofinansowań - mówi Grzegorz Linkowski, kierownik Lubelskiego Funduszu Filmowego w Referacie Promocji Audiowizualnej Wydziału Kultury Miasta Lublin.

Urząd miasta otwarty na sztukę

Przez dziesięć lat przy wyraźnym i zauważalnym wsparciu Urzędu Miasta w Lublinie, miasto stało się rozpoznawalne w telewizji, kinie i internecie. - Głównym celem powołania Lubelskiego Funduszu Filmowego była rozpoznawalność Lublina. Po wtóre, obecność marki Lublin na rynku audiowizualnym. Jeśli marka Lublin, to również tematy związane z tym miastem. Takim przykładem był film „Carte Blanche”, gdzie lubelska historia niewidomego nauczyciela została przeniesiona na obraz kinowy. Miasto było lokowanym produktem w projekcie fabularnym - tłumaczy G. Linkowski.

Lublin gra Lublin

Od momentu powstania Lubelskiego Funduszu Filmowego dofinansowano 30 filmów, w tym 26 dokumentalnych i animowanych, a także 5 fabularnych. Łącznie dofinansowane produkcje otrzymały 25 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. LFF wspierał organizacyjnie 50 ekip filmowych. Nie wolno w tym kontekście zapominać o pomocy w realizacji 5 seriali, które były emitowane w TVP i TVN. Produkcje wsparte przez LFF obejrzało kilka milionów widzów. Lubelski fundusz pomagał realizować dokumenty i dzieła, w których Lublin przeobrażał się w wojenną Warszawę czy inne europejskie miasta, ale najmocniej zaangażowanie osób odpowiedzialnych za promocję miasta widać w kilku produkcjach, gdzie Lublin zagrał Lublin: serial „Wszystko przed nami”, film fabularny „Carte Blanche” „Panie Dulskie”  czy „Volta” Juliusza Machulskiego na 700-lecie miasta. LFF wsparł produkcje filmowe na łączną kwotę 4 mln zł z czego 2 mln zostały w Lublinie poprzez różnego rodzaju usługi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy