Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie poszła w ślady Uniwersytetu Harvarda

Rozpoczęty projekt ma na celu wdrożenie ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty rynku wydawniczym w Polsce.

Biblioteka Narodowa rozpoczęła budowę ogólnokrajowej sieci bibliotecznej dzięki najnowszemu oprogramowaniu dostępnemu na świecie, które jest używane w największych bibliotekach świata. - Do Biblioteki Narodowej dołączyliśmy Bibliotekę Jagiellońską razem ze wszystkimi bibliotekami UJ oraz dwie biblioteki wojewódzkie: w Lublinie i w Kielcach. W Lublinie świętujemy potencjał, który tkwi w tej bibliotece – mówił podczas konferencji prasowej dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Projekt „Połączone katalogi Omnis” ma na celu wdrożenie ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty rynku wydawniczym w Polsce.

Dodatkowo, w pierwszych dniach października tego roku, zostanie uruchomiona zintegrowana wyszukiwarka „Omnis”, z dostępem do katalogu z prawie 2,5 tys. bibliotek różnego typu. Projekt zakłada wykorzystanie infrastruktury Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej. – W samej Cyfrowej Bibliotece Narodowej „Polona” jest 3 mln plików cyfrowych. Zatem jest to gigantyczny zbiór, do którego w jednym miejscu będą mieli dostęp nasi użytkownicy – dodaje T. Makowski. Uruchomienie projektu da kolejne możliwości, a mianowicie możliwe będzie udostępnianie pełnych i zestandaryzowanych informacji o istniejących i planowanych publikacjach. Ułatwi to również usługę przekazywania egzemplarza obowiązkowego. Dyrektor Biblioteki Narodowej zwrócił uwagę, że połączone katalogi staną się szansą na przetrwanie bibliotek we współczesnym świecie.

Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie podziękował przedstawicielom mediów za obecność i współpracę w przekazaniu informacji mieszkańcom miasta i województwa. – W Lublinie mamy najnowocześniejszą technologię, o która zabiegały najbardziej renomowane biblioteki i uniwersytety na świecie. Nie udałoby się nam jednak wygrać w tym konkursie i przystąpić do projektu, gdyby nie przygotowanie całej załogi naszej biblioteki – zaznaczył T. Sławecki. 

- Bardzo się cieszę, że województwo lubelskie znalazło się w awangardzie nowoczesnych bibliotek. Jesteśmy w tym programie obok Biblioteki Narodowej i Jagiellońskiej, a najnowsze narzędzia dadzą nowe możliwości użytkownikom naszej biblioteki – podkreślał Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy