Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trwa 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk"

To niezwykle ważna pozycja kultury na mapie artystycznej Lublina, Polski i Europy. W ramach wydarzenia występują utytułowani wykonawcy, podziwiani na całym świecie. Warto zapoznać się z programem wydarzenia.

Geneza festiwalu sięga jesieni 2011 r., kiedy Teresa Księska-Falger, pianistka, animator kultury i pedagog, poprosiła o dłuższą rozmowę prof. Andrzeja Nikodemowicza i przedstawiła mu swój pomysł, który okazał się niemal gotowym projektem. - To był plan sprowadzający się do tego, że będę promować jego muzykę w szerokim kontekście dzieł wybitnych w literaturze muzycznej, dając świadectwo, że muzyka A. Nikodemowicza jest twórczym nawiązaniem do przeszłości i teraźniejszości - opowiada dr Księska-Falger, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk".

Profesor wyraził zdziwienie, że usłyszał tak szeroką propozycję. - Powiedział mi, że nie spodziewał się, iż to spotkanie przybierze taki obrót. Nigdy nie miał pomysłu, by jego muzyka wybrzmiewała przez kilka wieczorów z rzędu, by stała się wartością festiwalową. I aby ktoś od początku do końca zaczął profilować to, kim on - jako artysta - jest. I co jest dorobkiem jego lat. Ja wtedy, pamiętam, stwierdziłam, że muzyka A. Nikodemowicza ma wartość ponadczasową - wspomina T. Księska-Falger.

Profesor Nikodemowicz zmarł w Lublinie 28 stycznia 2017 r. w wieku 92 lat. Był świadkiem 5 edycji festiwalu. Tegoroczny program jest bogaty i godny uwagi. Warto zapoznać się z koncertami, które odbędą się w najbliższym czasie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

  • 28 września o godz. 18 w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1 na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się recital fortepianowy Joanny Domańskiej. W programie m.in. "Nokturn b-moll" op. 9 nr 1 Fryderyka Chopina i "Preludium Des-dur" (1946) Andrzeja Nikodemowicza. Słowo o muzyce - dr Teresa Księska-Falger.
  • 29 września o godz. 18 w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1 zaplanowano recital fortepianowy Józsefa Örmény’ego. Wśród utworów znajdzie się m.in.: "10 medytacji" Andrzeja Nikodemowicza czy "Preludia" op.11 - Aleksandra Skriabina. Recital poprzedzi wprowadzenie dr Teresy Księskiej-Falger.
  • 1 października w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1 będzie miał miejsce Międzynarodowy Dzień Muzyki, początek o godz. 18. Z koncertem kameralnym wystąpią Andrzej Wojciechowski - klarnet i Karol Garwoliński na fortepianie.
  • 4 października w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, ul. Narutowicza 32a, o godz. 18 rozpocznie się koncert kameralny z udziałem Edyty Fil - flet, Justyny Zańko - skrzypce, Jakuba Niedoborka - gitara i Teresy Księskiej-Falger - fortepian.
  • 5 października w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1 odbędzie się koncert kameralny, w którym wezmą udział: Voytek Proniewicz - skrzypce, Adam Roszkowski - skrzypce i Jan Roszkowski - wiolonczela. W programie m.in.: Joseph Haydn - "Divertimento G-dur" op. 100, Andrzej Nikodemowicz - "Capriccio na skrzypce solo" (1976), Karol  Lipiński - "Trio g-moll" op. 8.
  • 6 października w auli im. Stefana Wyszyńskiego KUL przy al. Racławickich 14 o godz. 18 rozpocznie się recital fortepianowy w wykonaniu Beaty Bilińskiej. W programie: Johann Sebastian Bach / F. Busoni - "Chaconne d-moll" (z "II Partity na skrzypce solo" BWV 1004), Ludwig van Beethoven - "Sonata C-dur" op. 2 nr 3, Henryk  Mikołaj Górecki -  4 "Preludia" op. 1 (1955), Wojciech  Kilar - 3 "Preludia na fortepian" (1951), Andrzej  Nikodemowicz  - 3 "Preludia na fortepian", Grażyna Bacewicz – "II Sonata fortepianowa".
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy