Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ks. Stanisław Róg. Wspomnienia o niezwykłym kapłanie

Jak wyglądały dzieciństwo i młodość małego Stasia spędzone w Biłgoraju? Kiedy ukształtowała się w nim myśl o powołaniu? Jakie były kazania i ulubione powiedzonka ks. Stanisława? To wszystko w książce zatytułowanej "Pasterz".

Pozycja wydana w Polihymnii, pod redakcją Ewy i Tomasza Kamińskich, to zbiór wspomnień, które składają się na obraz zwykłego, a jednocześnie charyzmatycznego człowieka, rozmodlonego, poważnego, ale też otwartego na innych i pełnego poczucia humoru kapłana, jakim był ks. Stanisław Róg. 

W książce znajdziemy m.in. odpowiedzi na pytania o to, jak wyglądało dzieciństwo i młodość ks. Stanisława, kiedy ukształtowała się w nim myśl o powołaniu i w jaki sposób ją realizował, jak wyglądała budowa kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie i pierwsze lata parafii, jakie były kazania i jego ulubione powiedzonka, co najczęściej wyciągał z kieszeni i wreszcie, w jaki sposób przyjmował cierpienie i świadomość zbliżającej się śmierci. 

Wspomnienia zostały zebrane od rodziny, przyjaciół, współpracujących z nim osób duchownych, parafian oraz innych ludzi, na których spotkanie z ks. Stanisławem odcisnęło niezapomniany ślad. 

Oprócz wspomnień o pierwszym proboszczu parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w "Pasterzu" przytoczone zostały także fragmenty listów ks. Stanisława do przyjaciela; homilie, które były zamieszczane w parafialnym miesięczniku "Głos św. Antoniego", a także zabawne powiedzonka duszpasterza i bardzo dużo fotografii. 

Książka ukazuje się w 19. rocznicę dedykowania kościoła. W jej przygotowanie, które trwało cztery lata - jak zaznacza Ewa Kamińska - zaangażowało się wiele osób.

Ks. Stanisław Róg. Wspomnienia o niezwykłym kapłanie

Przedmowę do "Pasterza" napisał bp Artur Miziński. Podkreślił on, że w książce widzi próbę spłaty naszego długu wdzięczności względem ks. Stanisława. "Zachęcając czytelników do kształtowania w sobie postawy dziękczynienia, pragnę przywołać słowa Mistrza Eckharta: Jeżeli wdzięczność jest jedyną modlitwą, jaką odmawiasz w ciągu swojego życia - to będzie w zupełności wystarczające. Obejmijmy wdzięcznością i modlitwą osobę śp. ks. Stanisława, czerpiąc obficie z bogactwa duchowego, które nam pozostawił". 

Biskup Artur bardzo poleca publikację, dziękując Panu Bogu za osobę i życie ks. Stanisława: "Żywię nadzieję, że ci, którzy po nią sięgną, będą nie tylko strzec pamięci o nieprzeciętnym człowieku i kapłanie, ale zadbają również o jej utrwalenie oraz stały rozwój" - pisze. 

Promocja książki już 29 października o godz. 19.00 w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie (ul. Kasztanowa 1 – Dolny Kościół).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy