Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zobacz wybrane kościoły Lubelszczyzny na wirtualnych gigapanoramach

Wszystkie dotychczas zdigitalizowane kościoły można już teraz zwiedzać wirtualnie. Wystarczy wejść na stronę www.koscioly.diecezja.lublin.pl.

Archidiecezja lubelska kończy realizację projektu "Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach", współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizowany projekt udowadnia, że w rzeczywistości widać mniej niż w świecie cyfrowym. Każdy może się o tym przekonać i na stronie internetowej obejrzeć wybrane kościoły od wewnątrz, z zewnątrz, z lotu ptaka, a także przeczytać szczegóły dotyczące historii świątyń.

- W ramach Programu Kultura Cyfrowa 2019 archidiecezja realizuje projekt skierowany do każdej grupy wiekowej, począwszy od dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych, seniorów, jak również dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia koordynator projektu.

Digitalizacja zasobów kościelnych dotyczy na razie trzech kościołów na terenie Lubelszczyzny: archikatedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego należącego do zespołu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

Strategicznym celem programu jest opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego oraz udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów przy zastosowaniu atrakcyjnych form ich prezentacji, jakimi w tym wypadku są gigapanoramy, ma na celu przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo.

Dzięki dużemu przybliżeniu fotografowanych obiektów, oglądający będzie mógł zobaczyć szczegóły, które nie są możliwie do obejrzenia "gołym okiem", np. sklepień kościołów czy zbioru fresków o złożonym układzie i symbolice.

- Gigapanoramy lotnicze przedstawiać będą obiekty sakralne z wysokości i będą obejmowały całe kompleksy budowli, otaczający drzewostan, cmentarze przykościelne, domy kościelne, ogrodzenia, mury. Oglądający będzie miał możliwość dokładnie obejrzeć plan całego kompleksu, którego nie jest w stanie dojrzeć z dołu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jakie dają gigapanoramy, zwiedzający będzie mógł w pełni poczuć atmosferę odwiedzanych obiektów, a co najważniejsze poznać je z każdej strony - czytamy w informacji na temat projektu. 

Wszystkie gigapanoramy uzupełnione będą o opisy sfotografowanych obiektów, dzięki czemu przybliżą historię poszczególnych kościołów, jak również zabytków kryjących się w ich wnętrzach. 

Wszystkie trzy wyżej wymienione kościoły już teraz można zwiedzać wirtualnie. Wystarczy wejść na stronę www.koscioly.diecezja.lublin.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy