Nowy numer 13/2024 Archiwum

Już 8 grudnia rozpocznie nadawanie Akademickie Radio KUL

Będzie to radio mówione, oparte na słowie. Ma się systematycznie rozwijać, angażować społeczność uniwersytecką - pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, a także emerytowanych profesorów.

Inaugurację Akademickiego Radia KUL zaplanowano na 8 grudnia. Początkowo będą to dwugodzinne programy, profesjonalne i oparte na słowie, emitowane raz w tygodniu. Radio będzie się systematycznie rozwijać, angażować społeczność uniwersytecką – pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, a także emerytowanych profesorów. Pomysłodawcą uruchomienia radia internetowego na uczelni katolickiej jest ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Redaktorem naczelnym Akademickiego Radia KUL został Marcin Superczyński, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych katolickiego uniwersytetu w Lublinie. Programów Akademickiego radia KUL będzie można słuchać na żywo za pośrednictwem strony internetowej uniwersytetu kul.pl oraz za pośrednictwem specjalnego portalu.

On-line i podcasty

Programu będzie można słuchać na żywo za pośrednictwem strony internetowej uniwersytetu. – Będzie można słuchać on-line, czyli na żywo, ale także w formie podcastu. Docelowo pracujemy także nad odrębnym portalem radiowym i multimedialnym. Tam znajdziemy szereg różnych podcastów, czyli pliki dźwiękowe, reportaże lub całe audycje. Reasumując, w tych dwóch miejscach będzie można słuchać naszego programu – wyjaśnia M. Superczyński, redaktor naczelny Akademickiego Radia KUL. Gościem pierwszej audycji będzie rektor uniwersytetu. Obok rozmowy z nim w pierwszym programie nowo powstałego radia zostaną zaprezentowane małe formy reportażowe, które będą opisywały wydarzenia uniwersyteckie z ostatnich dni. – Dopracowujemy materiał. Bo materiał jest już przygotowywany. Robią to studenci i ja – mówi redaktor naczelny.

W radiu się mówi

To, co charakteryzuje większość stacji radiowych w naszym kraju, choć nie tylko – to pozyskiwanie słuchacza określonym stylem muzycznym. Tymczasem istnieje poważne zapotrzebowanie na uczciwą i pogłębioną debatę, zwłaszcza z udziałem ekspertów. Dlatego należy docenić twórców tego projektu – bo ma być to radio mówione, gdzie muzyka nie będzie odgrywać pierwszoplanowej roli. – Będziemy się koncentrować na rozmowach. Jesteśmy zawodowcami, wiemy jak się to robi. Chcemy zyskiwać poprzez profesjonalizm – akcentuje M. Superczyński. Radio ma się rozwijać na zasadzie efektu kuli śniegowej, ale – co jest podkreślane na każdym kroku, najpierw trzeba zadbać o wysoki poziom i dobrą jakość.

Centrum medialne

Wszystko dąży do tego, by w październiku 2020 r. w głównym budynku uniwersytetu przy Al. Racławickich 14 działało nowoczesne i profesjonalne studio radiowe w ramach Uniwersyteckiego Centrum Medialnego. Teraz jest etap przejściowy dla radia, bo trwa proces powstawania i urządzania wspomnianego centrum medialnego. W ubiegłym roku uniwersytet otrzymał dotację z ministerstwa na centrum medialne. Z tych środków zakupiliśmy profesjonalny sprzęt radiowy i telewizyjny oraz fotograficzny i edytorski. Ten sprzęt jest już w użyciu przez studentów oraz kadrę naukowo-dydaktyczną. Czekamy teraz na uruchomienie samej jednostki w postaci centrum i profesjonalnych studiów – mówi Małgorzata Żurakowska, dyrektor Akademickiego Centrum Medialnego na KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy