Nowy numer 13/2024 Archiwum

Muzeum na Majdanku podsumowało miniony rok

Trzy jubileusze, ponad 40 wydarzeń, nowe formy komunikacji z publicznością Muzeum oraz rekordowy wzrost frekwencji. To najważniejsze wnioski w raporcie podsumowującym miniony rok w Muzeum na Majdanku.

Minęło 75 lat od powstania Państwowego Muzeum na Majdanku (PMM). Większość wydarzeń w roku 2019 odwoływała się do obchodów tej rocznicy.

- Nasza instytucja, spajając w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zmienia się. Sięgamy po współczesne środki artystyczne, jednocześnie kontynuując tradycyjne sposoby upamiętniania - mówi Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

Nową formą komunikacji z publicznością muzeum było wydanie w maju komiksu "Chleb wolnościowy" autorstwa Pawła Piechnika. Graficzne opowieści o losach jedenastu więźniów KL Lublin zobrazowane zostały na podstawie relacji ocalałych. Wydawnictwu towarzyszyła wystawa umieszczona w przestrzeni miasta, złożona z 15 plansz pochodzących z komiksu. Publikacja stała się tematem seminariów dla nauczycieli, zajęć z młodzieżą, a sam autor był gościem cyklu warsztatów plastycznych i spotkań autorskich promujących album w całej Polsce.

Drugą, zupełnie nową w historii Muzeum formą artystyczną, był mural autorstwa Marcina Czai. Lokalizacja, u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Wolską, nie była przypadkowa, ponieważ w czasie okupacji niemieckiej osoby przywiezione w transportach rozpoczynały marsz z pobliskiej rampy kolejowej przy ul. Wrońskiej do Konzentrationslager Lublin.

W grudniu swoją premierę miały dwa filmy zrealizowane przez grupę Motion Pikczer. Pierwszy z nich odwołuje się do misji muzeum, jaką stanowi troska o pamięć miejsca po byłym obozie. To uniwersalne przesłanie byłych więźniów, naocznych świadków historii, do przyszłych pokoleń. Drugim obrazem, który powstał z okazji 75-lecia Państwowego Muzeum na Majdanku, była produkcja ukazująca codzienną pracę muzealników.

W minionym roku odbył się także pierwszy Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka „Pokolenia”. Minęło także 50 lat od powstania Pomnika Walki i Męczeństwa. Dzieło autorstwa Wiktora Tołkina i Janusza Dembka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Lublinie.

Muzeum odwiedziło w 2019 roku 312 270 gości, co jest rekordem frekwencji w historii placówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy