Nowy numer 17/2024 Archiwum

Muzeum na Majdanku online

Cykle historyczne, podcasty, wystawy internetowe, materiały dla nauczycieli. Państwowe Muzeum na Majdanku wciąż poszerza swoją ofertę online.

Mimo że teren muzeum w związku z panującą sytuacją wciąż pozostaje niedostępny dla zwiedzających, nie chcemy tracić kontaktu z naszymi odbiorcami - informuje muzeum na Majdanku i podkreśla, że ten niewątpliwie trudny czas staje się również okazją, żeby zainteresować ważną i ciekawą historią obozu
na Majdanku osoby, które dotąd jej nie poznały.

W związku z tym muzeum postanowiło przenieść znaczną część swojej działalności do sieci.

- Wykorzystując na szeroką skalę media społecznościowe, chcemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, również do młodego pokolenia, dla którego
ta sfera jest bardzo ważna w codziennym życiu. Każdy kto zajrzy na stronę internetową Muzeum, profile w mediach społecznościowych czy na kanał na YouTube będzie mógł znaleźć odpowiednie dla siebie treści - przekonuje muzeum.

Przygotowano również ulotkę interaktywną, która ułatwia wyszukanie konkretnych materiałów. Dostępne są cykle związane z historią obozu, jak ewakuacja więźniów w związku ze zbliżającym się frontem. Można odkryć nieznane dotąd fakty, dotyczące funkcjonowania wywiadu Armii Krajowej na Majdanku.

Dla osób lubiących formę podcastu jest możliwość wsłuchania się w czytane fragmenty wspomnień obozowych byłego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego.
Przedstawiono również, jak w fatalnych warunkach obozowych, w nieludzkim miejscu, potrafiła zrodzić się i przetrwać miłość.

Dla wszystkich zainteresowanych artefaktami poświęcony jest cykl o obiektach artystycznych zlokalizowanych w obozowej przestrzeni, jak również ten dotyczący przedmiotów z terenu byłego obozu zagłady w Bełżcu.

- Najnowszy realizowany projekt opowiada o ucieczkach z obozu na Majdanku, które się udały pomimo obecności drutów, strażników i wszechobecnego
strachu. Swoją aktywność od niedawna zaznaczamy również na Instagramie. Oficjalne konto muzeum zostało uruchomione pod koniec marca. To tylko niektóre z realizowanych projektów. Nasi pracownicy wciąż tworzą i realizują nowe pomysły, wykorzystując dostępne materiały, źródła archiwalne, muzealia, relacje więźniów oraz wydawnictwa Państwowego Muzeum na Majdanku - podkreśla Krzysztof Stanek z PMM.

Od momentu przejścia w tryb pracy zdalnej poprzez treści umieszczane na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i kanale w serwisie Youtube, muzeum udało się dotrzeć do ponad 800 000 odbiorców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy