Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Artyści nieprzetartego szkaku

Jubileuszowe 30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku właśnie wystartowały. Choć pandemia zmusiła wszystkich do prezentowania spektakli wirtualnie, to i tak nie zabraknie dobrej zabawy i wzruszeń.

Niepełnosprawność nie przeszkadza w zostaniu aktorem. Taka sztuka prezentowana przez grupy z Polski i zagranicy to nie tylko terapia, ale i przekaz trafiający prosto do serca widzów.

- Obalanie stereotypów i przełamywanie barier do tego wspaniała zabawa i poznawanie świata, do którego większość z nich wydaje się nie pasować. Tak w dużym skrócie można streścić to czym są spotkania artystów nieprzetartego szlaku (SANS) - mówi Michał Stanowski, organizator spotkań i ich inicjator przed 30 laty.

Jeśli się dobrze przyjrzeć, można powiedzieć, że każdy jest w czymś niepełnosprawny. Jeden nie potrafi grać na żadnym instrumencie, ktoś ma problemy z matematyką, inny z polskim, jeszcze inny nie jest w stanie wykonać ćwiczeń gimnastycznych lub nie potrafi prowadzić samochodu. Można by tak wyliczać długo. Nie chodzi jednak o to, kto czego nie potrafi czy nie może, ale o to, by w tych swoich niepełnosprawnościach żyć najlepiej, jak się da.

- Ci, którzy borykają się z niepełnosprawnością ruchową czy umysłową, mają w wielu dziedzinach inne zadania i możliwości niż ludzie bez takich ograniczeń - zapewnia Michał Stanowski. - Nie zawsze jednak są w stanie sami je odkryć i rozwinąć. Jedną z form, która to ułatwia, jest arteterapia, czyli terapia przez sztukę, w tym m.in. przez teatr. Ośrodek teatroterapii w Lublinie jest jednym z najprężniej działających w Polsce - podkreśla M. Stanowski.

W tym roku Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku odbywają 30 raz. Potrwają od 19 do 22 listopada. Niestety pandemia nie pozwala na świętowanie jubileuszu, a spektakle zostaną pokazane w przestrzeni wirtualnej.

Spektakle będą dostępne online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę www.nieprzetartyszlak.eu, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.

Więcej będzie można przeczytać w 49 numerze "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy