Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niezwykłe doznania wizualne czyli kościoły archidiecezji na gigapanoramach

Wszystkie dotychczas zdigitalizowane kościoły można już teraz zwiedzać wirtualnie. Wystarczy wejść na stronę www.koscioly.diecezja.lublin.pl.

Archidiecezja lubelska realizuje projekt „Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udowadnia on, że w rzeczywistości widać mniej niż w świecie cyfrowym. Każdy może się o tym przekonać i na stronie internetowej obejrzeć wybrane kościoły od wewnątrz, z zewnątrz, z lotu ptaka, a także przeczytać szczegóły dotyczące historii świątyń.

- W ramach Programu Kultura Cyfrowa 2019 archidiecezja od dwóch lat realizuje projekt skierowany do każdej grupy wiekowej, począwszy od dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych, seniorów, jak również dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia koordynator projektu.

- Projekt polega na digitalizacji zasobów obiektów sakralnych oraz umieszczeniu zapisu cyfrowego na stronie internetowej. W tamtym roku procesowi temu poddano trzy kościoły, w tym roku zostały zdigitalizowane kolejne obiekty - mówi ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Digitalizacja zasobów kościelnych dotyczy coraz większej liczby świątyń na terenie Lubelszczyzny: archikatedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, kościoła pod wezwanie Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą, kościoła pod wezwaniem św. Stanisława BiM i św. Tomasza Apostoła w Piotrawinie, kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Lublinie, kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego należącego do zespołu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym czy kościoła rektoralnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

Strategicznym celem programu jest opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego oraz udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów przy zastosowaniu atrakcyjnych form ich prezentacji, jakimi w tym wypadku są gigapanoramy, ma na celu przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo.

Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, archidiecezja lubelska zrealizowała również projekt pod nazwą „Wieża Trynitarska - muzeum w sercu Lublina”. Program zadania obejmował rozwinięcie i unowocześnienie istniejącej już infrastruktury muzeum, dzięki czemu w znaczący sposób podniosły się wartości wizualne i estetyczne przestrzeni. Zwiększyła się przy tym również atrakcyjność miejsca dla odwiedzających. Założone cele udało się zrealizować dzięki zakupieniu zestawu oświetlenia galeryjnego i efektowego, wyposażenia nagłośnieniowego oraz sprzętu multimedialnego. 

Zabytkowe muzeum mieszczące się w Wieży Trynitarskiej zyskało współczesny wymiar oraz odzyskało właściwy blask. Inwestycja pozwoli na zorganizowanie warsztatów, lekcji edukacyjnych oraz prezentacji dla mieszkańców miasta, a nowoczesny wygląd zachęci do ponownych odwiedzin przez zwiedzających.

Wieża Trynitarska jest siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego, w którym zgromadzone są eksponaty sztuki religijnej takie jak ikony, rzeźby, tkaniny, instrumenty muzyczne oraz inne zabytkowe sprzęty. W celu ochrony jednego z najcenniejszych skarbów Lublina budynek poddano działaniom modernizacyjnym, mającym na celu uchronienie wieży przed groźbą pożaru oraz zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym.

Projekt zrealizowany został przez archidiecezję lubelską ze wsparciem finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki zamontowaniu systemów przeciwpożarowego, sygnalizacji włamaniowej oraz monitoringu, zabytek spełnia wymogi bezpieczeństwa, pozwalając przy tym na organizację kolejnych przedsięwzięć popularyzujących tradycję i kulturę regionu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy