Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przywracając godność. 30 lat "Misericordii"

Z myślą o tych, którzy potrzebują wsparcia drugiego człowieka, motywacji, a niekiedy wskazania kierunku drogi w życiu, 30 lat temu powstała idea Stowarzyszenia "Misericordia".

Jubileusz rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej. Dziękował on "za wielką wyobraźnię miłosierdzia" ks. Tadeuszowi Pajurkowi, który 30 lat temu jako młody ksiądz skierowany do posługi kapelana Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie podjął się założenia Stowarzyszenia "Misericordia". Nazwa ta została zaczerpnięta z drugiej encykliki św. Jana Pawła Dives in misericordia.

W szpitalu przebywało wówczas ok. 1,2 tys. osób, które miały zapewnioną opiekę lekarską, ale nie było miejsca na modlitwę. - Zależało mi na przywróceniu godności pacjentom, którzy zmagali się z różnymi zaburzeniami psychicznymi i znajdowali się na marginesie życia społecznego. Niektórzy z nich przebywali w szpitalu ponad 40 lat - mówi ks. Tadeusz Pajurek.

Marzeniem księdza było wybudowanie ośrodka rehabilitacji dla osób z zaburzeniami psychicznymi wraz z kaplicą na terenie szpitala. Szpital został powołany po II wojnie światowej bez kaplicy szpitalnej.

Realizacja tego marzenia była możliwa w roku 1995. Dzięki pieniądzom z niemieckiej fundacji kościelnej Renovabis i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wybudowano ośrodek wraz z kaplicą szpitalną, który do dziś służy pacjentom szpitala i osobom chorym psychicznie, które korzystają z klubu. Codziennie do kaplicy, która jest kościołem rektoralnym pw. św. Judy Tadeusza, przychodzą okoliczni mieszkańcy, co powoduje wspólną integrację i szybszy powrót do zdrowia. Taki ośrodek był pierwszym w Województwie Lubelskim, a być może jednym z nielicznych wówczas w Polsce.

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" w ramach swojej działalności oferuje kompleksowe wsparcie dla osób borykających się z problemami zdrowia psychicznego. W jego strukturze można wyodrębnić kilka instytucji udzielających pomocy na każdym etapie powrotu do zdrowia, osobom po przebytym kryzysie psychicznym. W ramach stowarzyszenia działają takie ośrodki jak: Środowiskowy Dom Samopomocy, Klub Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej oraz mieszkania chronione i wspomagane. Każdy z nich ma inne cele i zakres usług, choć wszystkie łączy jedna idea - pomoc osobom zmagającym się z trudnościami społecznymi, bytowymi czy też stygmatyzacją w wyniku pojawienia się choroby psychicznej.

- Stowarzyszenie "Misericordia" jest żywym pomnikiem dla Jana Pawła II. To on od początku swego pontyfikatu zachęcał do czynienia wyobraźni miłosierdzia wokół siebie. Dobrze odczytał to ks. Tadeusz, tworząc nie tylko miejsce, ale całe środowisko wsparcia dla potrzebujących - mówił abp Stanisław Budzik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy