Nowy numer 13/2024 Archiwum

Najkrwawsza środa w historii

Państwowe Muzeum na Majdanku upamiętniło ofiary akcji "Erntefest". Mord na Majdanku 3 listopada 1943 roku, nazwany przez więźniów "krwawą środą", był największą jednorazową egzekucją w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych.

Pod dowództwem szefa SS i policji w dystrykcie lubelskim Jakoba Sporrenberga rozstrzelano wówczas około 18 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W dniach 3 i 4 listopada 1943 r. na terenie dystryktu lubelskiego w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz m.in. w obozach pracy w Poniatowej i Trawnikach, w ramach akcji „Erntefest” rozstrzelano łącznie 42 tysiące Żydów.

Tak te wydarzenia wspominała Krystyna Jastrzębska, więźniarka Majdanka: „3 listopada 1943 r. po apelu porannym SS-mani przez dłuższy czas trzymali nas na polu. Po pewnym czasie na drogę koło pola zaczęły wjeżdżać samochody z uzbrojonymi SS-manami, nas zapędzono do baraków i nie pozwolono nam ani wychodzić, ani wyglądać na zewnątrz. Po jakiejś godzinie usłyszałam strzały z broni maszynowej, zagłuszone dźwiękami muzyki nadawanej przez głośniki obozowe. Te strzały i muzykę słyszałam przez cały dzień aż do wieczora”.

W 78. rocznicę zbrodni pracownicy muzeum na Majdanku, młodzież i przedstawiciele władz złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary mordu i przy rowach egzekucyjnych, w których rozstrzeliwano Żydów. W trakcie uroczystości odczytano wybrane relacje świadków „krwawej środy”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy