Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zależność między religijnością, jakością środowiska a zamożnością społeczeństwa

Grupa naukowców z KUL zrealizowała próbę badawczą obejmującą 53 kraje na świecie.

Przyjęta w badaniach próba badawcza obejmuje 53 państwa położone w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Europie, Azji i Australii. - Historia formacji ich gospodarek jest różna i złożona. Jednakże na podstawie danych z lat 1960-2018 możemy stwierdzić, że państwa biedniejsze charakteryzują się większą religijnością oraz większym zanieczyszczeniem środowiska. Państwa, które charakteryzują się najwyższą religijnością, to państwa chrześcijańskie i chrześcijańsko-muzułmańskie leżące przede wszystkim w Afryce, takie jak: Ghana, Kenia, Niger i Nigeria. Degradacja środowiska w tych gospodarkach wynika głównie z efektów skali, czyli wzrostu produkcji, przy którym rośnie także zanieczyszczenie. Należy zauważyć, że do takiego zjawiska może przyczyniać się między innymi internacjonalizacja ich gospodarek z rosnącymi eksportem i zużyciem energii oraz rodzaj przemysłu i stosowane technologie produkcji - mówi dr hab. Bartosz Jóźwik z Katedry Ekonomii Międzynarodowej KUL.

Jak zauważa ekspert, w państwach bogatszych i jednocześnie mniej religijnych, zmniejszenie degradacji środowiska następuje w wyniku dwóch efektów: efektu technologicznego oraz efektu kompozycji. - Efekt technologiczny polega na zastępowaniu starych metod produkcji, nieprzyjaznych ekosystemom Ziemi, przez metody nowe, nie dewastujące środowiska lub czyniące to w znacznie mniejszym stopniu. Efekt kompozycji wynika z kolei ze zwiększenia udziału produkcji tych sektorów gospodarki, które, jak np. usługi, w mniejszym stopniu niż np. przemysł ciężki przyczyniają się do degradacji środowiska - podkreśla B. Jóźwik.

Eksperci z katolickiego uniwersytetu zaproponowali też rekomendacje dla polityk w państwach rozwijających się. Chodzi m.in. O wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych i efektywne wspieranie inwestycji w technologie przyjazne środowisku.

- W naszych badaniach dodatkowo zwracamy uwagę na instytucje religijne, które mogą odgrywać znaczącą rolę w procesach ochrony i poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez kształtowanie postaw proekologicznych. Przykładem takiego oddziaływania religii jest niewątpliwie aktualna działalność papieża Franciszka, którego encyklika Laudato si'. "W trosce o wspólny dom" jest wymownym głosem, że w religii można odnaleźć potencjał naprawczy dewastowanego środowiska - konkluduje prof. Jóźwik.

Badania zostały sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy