Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Poznaj swoich przodków

Kim byli twoi przodkowie? Czy może byli żołnierzami, profesorami, muzykami lub też wykonywali zawody, których obecnie już się nie wykonuje? Archiwum Państwowe zachęca do poznania swoich przodków i udziału w konkursie.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim byli twoi przodkowie? Czy może byli żołnierzami, profesorami, muzykami lub też wykonywali zawody, których obecnie już się nie wykonuje, a wciąż są niezwykle ciekawe i oryginalne?

Swoje korzenie możesz poznać, biorąc udział w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

- Głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów - podkreślają archiwiści.

Tworząc cyfrowe drzewo genealogiczne trzeba skorzystać ze specjalnej aplikacji.

- W aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” można tworzyć drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie, a także odnawiać stare zdjęcia. Dostępne w aplikacji narzędzie do koloryzacji obrazu wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning). Po wielu godzinach trenowania potrafi przywrócić kolor dowolnemu obrazowi - wyjaśniają organizatorzy.

Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

Zgłoszenia przesyła nauczyciel w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” do 31 marca br. za pośrednictwem odpowiedniego formularza.

W I etapie konkursu wojewódzkie komisje konkursowe wybiorą trzech finalistów, którzy przejdą do etapu ogólnopolskiego. W II etapie kapituła konkursu wybierze spośród nich 3 laureatów oraz przyzna 12 wyróżnień. Listy laureatów i wyróżnionych uczniów zostaną ogłoszone do 15 maja 2022 roku.

Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie (na poziomie ogólnopolskim), a także nauczyciele będący ich opiekunami otrzymają nagrody rzeczowe.

Organizatorami konkursu są Minister Edukacji i Nauki i Archiwa Państwowe, we współpracy z  Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Szczegółowe informacje można znaleźć stronie internetowej archiwum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy