Nowy numer 15/2024 Archiwum

Minister edukacji zapowiedział utworzenie Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Przemysław Czarnek odwiedził dzieci i młodzież polonijną przebywającą w Kazimierzu Dolnym na obozie organizowanym przez KUL.

W Kazimierzu Dolnym, w Domu Pracy Twórczej KUL Rajchertówka, trwa "Kulturalne Lato z KUL" - obóz wakacyjny dla dzieci i młodzieży polonijnych. To prawie 30 młodych przedstawicieli Polonii z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Grecji, Belgii, Niemiec i Węgier, którzy przez dwa tygodnie realizują bogaty program kulturalny, zapoznając się m.in. z historią ich ojczyzny.

Wizyta ministra Czarnka przypadła na zakończenie trzydniowych warsztatów muzycznych z Joszko Brodą i jego rodziną zatytułowanych "Skąd jestem".

- Poznawanie i pielęgnowanie kultury polskiej, historii Polski i języka polskiego, a także wybitnych dzieł sztuki naszych artystów, to wyjątkowo cenne doświadczenie dla dzieci i młodzieży polonijnej, która na co dzień żyje poza granicami naszej ojczyzny - ocenił podczas spotkania minister edukacji. - Obóz wakacyjny, zorganizowany dla nich w Kazimierzu Dolnym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, to bardzo cenna inicjatywa, dzięki której młodzi Polacy mogą każdego dnia wzmacniać własną tożsamość narodową, wiedzieć skąd pochodzą i kim są. 

Minister zapowiedział przy tym, że w najbliższych tygodniach rozpoczną się prace parlamentarne nad powołaniem Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Instytucja ta będzie m.in. fundować stypendia dla Polaków poza granicami kraju na studiowanie w Polsce. - Ma to pomóc młodym osobom w odkrywaniu Polski, a nawet zachęcać ich do tego, żeby do niej wrócić na stałe - zaznaczył minister Czarnek.

Podczas spotkania dr Wojciech Wciseł - pomysłodawca i koordynator obozu wakacyjnego "Kulturalne Lato z KUL" - odebrał z rąk Przemysława Czarnka Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki. Dyplom został przyznany - jak podkreślono podczas ceremonii - "za osiągnięcia naukowe, popularyzatorskie i dziennikarskie, wyróżniającą się postawę społeczną, a także za zasługi na rzecz środowiska polonijnego".

W spotkaniu z ministrem poza młodymi uczestnikami obozu w Rajchertówce wzięli udział prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, a także lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy