Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin radni rozpatrzą projekt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Hannie Krall - wybitnej pisarce i dziennikarce, która swoimi reportażami na stałe wpisała się w kanon polskiej literatury.
Uhonorowanie autorki tym zaszczytnym tytułem zbiegło się z obchodami 90. rocznicy urodzin autorki, która przypada w tym roku. Hanna Krall przyszła na świat w 1935 roku w Warszawie, w rodzinie żydowskich urzędników. Doświadczenia II wojny światowej miały ogromny wpływ na jej życie - jako dziecko ukrywała się u polskich rodzin, m.in. na Mazowszu i w Rykach, podczas gdy większość jej bliskich zginęła. Po wojnie ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i podjęła pracę w redakcji tygodnika „Polityka”, gdzie pracowała aż do wprowadzenia stanu wojennego - informuje Monika Głazik z lubelskiego ratusza.
Największy rozgłos przyniosła jej książka „Zdążyć przed Panem Bogiem” z 1977 roku, będąca zapisem rozmów z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Publikacja ta, ukazująca przejmującą historię ocalenia i heroizmu, zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a dziś znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Lublin zajmuje w twórczości Hanny Krall miejsce szczególne - zwłaszcza ulica Złota, gdzie pisarka spędziła część dzieciństwa. To właśnie tam toczy się akcja jej książki „Wyjątkowo długa linia” (2004), która opowiada o losach mieszkańców kamienicy i nawiązuje do takich postaci jak Franciszka Arnsztajnowa czy Józef Czechowicz. Dzięki tej powieści Lublin zyskał wyjątkowe miejsce w literackim dorobku autorki.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin to najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać Rada Miasta osobom szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności. Wniosek o jego nadanie Hannie Krall został złożony przez Prezydenta Miasta z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” i uzyskał pozytywną opinię Konwentu Honorowych Wyróżnień.
Wśród 23 osób wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin znaleźli się dotychczas m.in.: św. Jan Paweł II, Julia Hartwig, Norman Davies, Krzysztof Cugowski oraz Leszek Mądzik. Nadanie tego tytułu Hannie Krall będzie symbolicznym uznaniem jej wkładu w promowanie dziedzictwa kulturowego Lublina oraz pielęgnowanie pamięci o trudnych losach polskich Żydów.
(obraz) |