Zasłużony dla Miasta Chełm

Co roku Kapituła Rady Miasta Chełm wyróżnia ludzi wyjątkowych. Są to mieszkańcy miasta, sportowcy, ludzie kultury, społecznicy. W tym roku dwóch kapłanów ziemi chełmskiej dostąpiło tego zaszczytu.

Małgorzata Błaszko-Padewska

|

GOSC.PL

dodane 16.03.2025 18:09

Nadanie tytułu Honorowej Obywatelki czy Obywatela Miasta Chełm, Zasłużonych dla Miasta Chełm oraz Ambasadora Miasta Chełm jest dowodem najwyższego uznania dla osób, które swoją postawą budzą ogólny szacunek i uznanie. Te wyróżnienia Rada Miasta Chełm nadaje wyjątkowym osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, sportu, całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla chełmian.

Gala Miasta Chełm odbyła się 15 marca. Wśród wyróżnionych w tym roku tytułem Zasłużony dla Miasta Chełm znaleźli się kapłani z bazyliki. Tytuł ten otrzymał pośmiertnie ks. kan. Stanisław Tujak, który zmarł 11 listopada 2024 roku. Kapłan ten zapisał się nie tylko w historii miasta, ale w sercach chełmian. Posługiwał przez 50 lat na tej ziemi, był kapłanem, ojcem, bratem, każdego zauważył i każdego obdarował dobrym słowem i modlitwą. Drugi odznaczony i uhonorowany ksiądz to obecny kustosz sanktuarium na Górze Chełmskiej ks. Andrzej Sternik. Z rąk prezydenta  Chełma Jakuba Banaszka odebrał on oba wyróżnienia - swoje i ks. Stasia.

Po uroczystej gali ze wzruszeniem mówił: - To dla mnie przeogromna niespodzianka, tak, że z wrażenia i wzruszenia ciężko było wydobyć słowa wdzięczności. Teraz dziękuję wszystkim decydującym o tym odznaczeniu, dziękuję wszystkim chełmianom. Kocham was i nasz piękny Niedźwiedzi Gród. Cieszę się, że mogę być kustoszem naszej Chełmskiej Matki, która była już na naszej ziemi, zanim Chełm otrzymał prawa miejskie przed 633 laty, będąc Opiekunką i Współtwórczynią fundamentów cywilizacji i kultury chrześcijańskiej na styku Wschodu i Zachodu. Ona była i jest Matką Jedności, bo łączy dzieci trzech obrządków chrześcijańskich. Nasze miasto jest historycznie miejscem trzech biskupstw - prawosławnego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Dziękuję Bogu i ludziom, że dziś możemy wspólnie odkrywać przebogatą w różne wydarzenia historię Góry Chełmskiej, sięgając do początków, remontować i udostępniać coraz więcej miejsc. To nasza wspólna zasługa dla Chełma i dziedzictwo poprzedników, które mamy nie tylko zachować, ale nade wszystko wydobywać z niego piękno i prawdę historyczną. Zatem Bóg zapłać wam wszystkim, bo to nasze wspólne odznaczenie. Zaś wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli tych pięknych, na nowo odkrytych miejsc, serdecznie zapraszam - mówił ks. Andrzej.

1 / 1