Dar i nadzieja - konferencja naukowa poświęcona dziedzictwu Jana Pawła II

Od 31 marca do 1 kwietnia odbędzie się w Lublinie wyjątkowe wydarzenie naukowo-edukacyjne pod hasłem "Dar i nadzieja. W 20. rocznicę odejścia świętego Jana Pawła II". To będzie nie tylko okazja do refleksji nad dziedzictwem papieża Polaka, ale także próba ukazania jego myśli młodszemu pokoleniu.

Małgorzata Oroń

|

GOSC.PL

dodane 31.03.2025 08:00

Pierwsza część konferencji skierowana będzie przede wszystkim do młodzieży, zarówno studentów, jak i uczniów szkół średnich. W ramach tej sekcji odbędzie się finał konkursu „Testament dla pokoleń”, który zgromadził ponad 100 prac z różnych kategorii. Zaplanowano wykład otwierający, debatę oksfordzką, występ teatralny oraz świadectwa osób związanych z Janem Pawłem II. Jak zaznacza ks. prof. Marek Słomka, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, wydarzenie ma na celu nie tylko naukową analizę, ale także „pokazanie młodym ludziom, że myśl i dziedzictwo świętego Jana Pawła II są nadal żywe i aktualne”.

Duchowny podkreśla również znaczenie świadectw osób, które miały okazję osobiście poznać papieża Polaka lub są stypendystami fundacji jego imienia. - Zarówno w tym bezpośrednim wymiarze, tak jak z ust księdza prałata Pawła Ptasznika, wieloletniego współpracownika papieża Polaka, ale także młodych, którzy wprost nie spotkali Jana Pawła II, natomiast na przykład są stypendystami papieskich fundacji Jana Pawła II i chcieliby też powiedzieć coś o tym wspaniałym człowieku - mówi ks. prof. Słomka.

Lublin - ważny przystanek na drodze Karola Wojtyły

Po południu pierwszego dnia konferencji uwaga uczestników skupi się na szczególnym związku Jana Pawła II z Lublinem, gdzie przez niemal 25 lat pełnił funkcję profesora KUL. Wykłady wygłoszą m.in. rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, byli prorektorzy UMCS i KUL oraz prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który omówi teatralne zainteresowania Karola Wojtyły. „Dla środowiska akademickiego Lublina to powód do dumy, że tutaj przyszły papież wykładał” - podkreśla ks. prof. Słomka.

Wieczorem odbędzie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi koncert upamiętniający życie i nauczanie świętego. - Chcieliśmy właśnie szeroko zaprosić reprezentantów różnych grup i właśnie poza akademickim wymiarem między innymi proponujemy ten uroczysty koncert w poniedziałek wieczorem - dodaje organizator.

Drugi dzień konferencji będzie poświęcony akademickim dyskusjom nad filozoficznym dziedzictwem Karola Wojtyły. Wśród gości znajdą się m.in. prof. Rocco Buttiglione z Pontifical Academy of Social Sciences, prof. Giovanni Salmeri z University of Rome Tor Vergata, prof. Adam Potkay z The College of William and Mary, Williamsburg, prof. Jacek Popiel, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, prof. Marcin Tadeusz Łukaszewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz ks. prałat dr Paweł Ptasznik, przewodniczący rady administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, który był jednym z najbliższych współpracowników papieża Polaka. Poranne sesje będą okazją do wymiany myśli z międzynarodowymi ekspertami, natomiast popołudniowa część skupi się na analizie filozoficznych koncepcji Jana Pawła II.

- W tym pierwszym dniu przed południem poświęcamy uwagę zwłaszcza młodszemu pokoleniu, nie tylko studentów, tych, którzy czują się bardziej związani z Lublinem i chcieliby pokazać też swoją obecnością, że dla naszego miasta Wojtyła był kimś wyjątkowym. A drugiego dnia kierujemy zaproszenie przede wszystkim do środowisk akademickich, bo będą to debaty na poziomie reprezentantów refleksji filozoficzno-naukowej - podkreśla ks. prof. Słomka.

Oprócz debat i wykładów konferencji będą towarzyszyć liczne wydarzenia kulturalne. Zaplanowano m.in. warsztaty pisania ikon, prezentację książki „Z myślami Jana Pawła II” oraz forum instytucji papieskich działających w Polsce. - Natomiast wykorzystując tę szczególną okazję, chcemy bardziej się zintegrować, chcemy właśnie się spotkać - dodaje organizator.

Jan Paweł II a Katolicki Uniwersytet Lubelski

Związek Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim jest szczególnie istotnym wątkiem konferencji. Karol Wojtyła rozpoczął swoją działalność akademicką na KUL w 1954 roku jako wykładowca etyki. W ciągu blisko 25 lat pracy na uniwersytecie nie tylko prowadził zajęcia, ale także współtworzył filozoficzną szkołę myślenia opartą na personalizmie chrześcijańskim. Jego nauczanie miało ogromny wpływ na kolejne pokolenia studentów i badaczy. Jako papież wielokrotnie podkreślał znaczenie KUL jako ośrodka niezależnej myśli katolickiej w trudnych czasach komunizmu.

Konferencja „Dar i nadzieja” to zatem nie tylko akademicka refleksja nad myślą świętego Jana Pawła II, ale także okazja do spotkania różnych środowisk - młodzieży, naukowców i osób, dla których postać papieża Polaka pozostaje inspiracją. Wydarzenie to ma szansę przypomnieć, jak wielkie dziedzictwo pozostawił po sobie Jan Paweł II i jak ważne jest jego pielęgnowanie w XXI wieku.

1 / 1
DO POBRANIA: |