Od 7 do 11 kwietnia Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II stanie się miejscem, gdzie każdy może podjąć decyzję o zostaniu bohaterem. Rozpoczął się Wielki Finał akcji "Helpers’ Generation", organizowanej przez Fundację DKMS.
Przez cały tydzień studenci-wolontariusze będą informować, jak zostać potencjalnym dawcą szpiku i zarejestrować się w bazie dawców.
- Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszych stanowisk. To naprawdę niewiele wysiłku z naszej strony, a może oznaczać wszystko dla osoby chorej - mówią wolontariusze zaangażowani w akcję.
W Polsce co 40 minut ktoś otrzymuje diagnozę: nowotwór krwi. To m.in. białaczka, chłoniaki czy inne choroby układu krwiotwórczego, które mogą prowadzić do niewydolności szpiku kostnego. W takich przypadkach ratunkiem może być przeszczepienie zdrowych komórek krwiotwórczych od dawcy.
Szpik kostny to narząd wytwarzający krwinki czerwone, białe oraz płytki krwi - niezbędne do życia. Kiedy przestaje działać prawidłowo, pacjent potrzebuje nowej szansy - od innego człowieka. Aż 80% przeszczepień wykonuje się metodą pobrania komórek z krwi obwodowej, a tylko 20% z talerza kości biodrowej - obie metody są bezpieczne dla dawcy.
- Jeśli dawcą nie może być nikt z rodziny, poszukujemy go wśród osób niespokrewnionych. Każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat, który nie cierpi na choroby genetyczne, przewlekłe czy nie ma nadmiernej nadwagi, może się zarejestrować - informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie spotkanie ze Stefanem Osztreicherem, ambasadorem Fundacji DKMS i osobą, która pokonała białaczkę. Spotkanie odbędzie się w środę, 9 kwietnia, na terenie uczelni.
- Chcemy pokazać, że przeszczep działa, a dawcy ratują życie. Sam jestem tego "żywym dowodem" - podkreśla S. Osztreicher.
Oprócz możliwości rejestracji, uczestnicy mogą liczyć na konkursy z nagrodami, a także spotkania informacyjne i rozmowy z osobami, które już oddały szpik.
Harmonogram akcji na KUL:
7-11 kwietnia
Poniedziałek-środa: Kampus Główny KUL
Czwartek-piątek: Hala Sportowa KUL (AZS KUL), przy wsparciu Fundacji Rozwoju KUL i Wydziału Medycznego KUL
Warto pamiętać, że w Polsce już ponad 2 miliony osób zarejestrowało się w bazie dawców DKMS, a co piąta osoba z Polski znajduje bliźniaka genetycznego za granicą. Być może właśnie Ty możesz komuś podarować życie.
Zrób pierwszy krok - zostań dawcą. Bo życie to najcenniejszy prezent.
(obraz) |