Tysiące serc, jedna wiara - Lednica 2000 łączy pokolenia

Młodzież zgromadzi się na Polach Lednickich, historycznym miejscu nad jeziorem Lednica, gdzie - według niektórych przekazów - odbył się chrzest Polski. W spotkaniu weźmie udział kilkaset młodych ludzi z archidiecezji lubelskiej oraz ich duszpasterze.

Małgorzata Oroń

|

GOSC.PL

dodane 26.05.2025 13:43

Od 2005 r. Lednica odbywa się zawsze w pierwszą sobotę czerwca, a każde spotkanie przebiega pod hasłem, które wyznacza jego tematykę i program. "Zawsze w górę" - tak brzmi hasło tegorocznego spotkania. Symbolizuje ono wznoszenie się nad rutynę i szarość życia oraz dążenie za Jezusem do tego, co wieczne. Patronem wydarzenia jest bł. Pier Giorgio Frassati, który inspiruje młodych swoją aktywnością i zaangażowaniem. Żył na co dzień modlitwą, wspierał ubogich i kochał góry.

W centrum spotkania znajduje się wybór Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. - Spotkanie lednickie to już historia, historia chrześcijaństwa, młodości w Polsce tutaj naszej... Przyjeżdżamy, by wspólnie się modlić i wspólnie wybrać Jezusa Chrystusa. Symbolicznie przejść przez Bramę-Rybę, potwierdzając tak namacalnie swój wybór - wyjaśnia ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Przejście przez Bramę-Rybę - Bramę Trzeciego Tysiąclecia - jest kulminacyjnym momentem wydarzenia.

Dzień pełen duchowych przeżyć i wspólnoty

Dzień lednicki rozpoczyna się już wcześnie rano. W ostatnich latach pierwszym etapem jest jutrznia w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem prymasa Polski i biskupów. Następnie młodzież przemieszcza się na Pola Lednickie, gdzie przez cały dzień bierze udział w warsztatach, tańczy i śpiewa, prowadzona przez wodzirejów lednickich i scholę. Centralnym punktem dnia jest Eucharystia, której przewodniczy prymas lub metropolita poznański. Podczas liturgii czytane jest też specjalne papieskie przesłanie. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewnik, świeczkę oraz symbole nawiązujące do tematu spotkania.

- Lednica to również czas osobistego spotkania z Bogiem - możliwa jest spowiedź, adoracja, jest modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz nabożeństwa z udziałem relikwii świętych, m.in. św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, bł. Piera Giorgia Frassatiego. W tym roku będzie możliwość spotkania z tym ostatnim. Będą obecne jego relikwie i wierzymy, że poznamy go już jako świętego - zapowiada ks. Wójcik.

Wiara, młodość i świadectwo

Pola Lednickie to nie tylko miejsce wydarzenia, ale także przestrzeń pamięci i historii - znajduje się tu Dom św. Jana Pawła II z muzeum poświęconym papieżowi. To właśnie Jan Paweł II w 1997 r. jako pierwszy symbolicznie przekroczył Bramę-Rybę, przelatując helikopterem nad zgromadzoną młodzieżą i udzielając jej błogosławieństwa.

Wspólnota Lednica 2000, działająca przy klasztorze oo. dominikanów w Poznaniu, nieustannie angażuje się w organizację wydarzenia i formację młodzieży przez cały rok. Dla wielu uczestników Lednica staje się początkiem głębszej relacji z Bogiem. - Bądźcie razem z nami. Zapiszcie się - liczba miejsc ograniczona - zachęca ks. Wójcik, przypominając, że zapisy na wyjazd z Lublina trwają do 30 maja.

Lednica 2000 to nie tylko spotkanie religijne. To wspólnota, doświadczenie żywej wiary i entuzjazmu młodego Kościoła, który - jak co roku - daje świadectwo nadziei i wyboru Chrystusa jako Pana życia. Lednica 2000 to wyjątkowe wydarzenie, które od 1997 r. przyciąga tysiące młodych ludzi z Polski i całej Europy. Pomysłodawcą tego spotkania był dominikanin o. Jan Góra OP, a obecnie jego duchowym opiekunem jest o. Tomasz Nowak OP.

1 / 1
DO POBRANIA: |