• facebook
 • rss
 • Boży człowiek w trudnych czasach

  ag

  dodane 06.10.2017 12:25

  Wieloletni kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, sędzia Sądu Metropolitalnego, ale przede wszystkim kapłan o wielkim sercu. Ks. dr Franciszek Przytuła przez 40 lat zaangażowany w życie diecezjalnych instytucji przeszedł na emeryturę. Za jego pracę podziękował mu abp Stanisław Budzik.

  Praca w instytucjach kościelnych nie przysłaniała mu nigdy zwykłego człowieka. Swój czas dzielił między kurialne obowiązki a pracę duszpasterską.

  - To kapłan, który dał się poznać na wielu polach pracy duszpasterskiej. Najpierw jako wikary w kilku parafiach, potem jako rektor dwóch kościołów w Lublinie Świętego Ducha i Matki Bożej Zwycięskiej. Odbyte studia prawnicze i zdolności rozwiązywania trudnych spraw w trudnych czasach, jakie przypadły na młodość ks. Franciszka sprawiły, że coraz częściej angażowano go do spraw w diecezji. Tak został kanclerzem i bliskim współpracownikiem trzech lubelskich biskupów. Patrząc na jego życie nie można nie śpiewać Bogu Te Deum - mówił abp Stanisław Budzik dziękując ks. prałatowi Franciszkowi Przytule za lata pracy na rzecz archidiecezji.

  Wśród wielu ważnych i odpowiedzialnych zadań szczególnie zapisał się w historii kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, gdzie od listopada 1987 r. do 6 lipca 2009 r. był rektorem.  Od 1993 r. był też kapelanem Związku Żołnierzy Armii Krajowej ­ Oddział Lublin.

  Jako rektor doprowadził do szybkiego zbudowania nowego, pię­trowego Domu Rektoralnego, zakupienia i zainstalowania no­wych organów, generalnej renowacji ołtarza wielkiego i figury Najświętszej Maryi Panny oraz gruntownego remontu zewnętrz­nego kościoła i plebanii.

  W 1988 r. zorganizował w kościele Powizytkowskim Tydzień Eucharystyczny w ramach Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Lublinie. Jako duszpasterz kościoła rektoralnego i kapelan Związku Żołnierz AK. kontynuował i rozwijał organizowane w tej świątyni uroczystości religijno­patriotyczne, celebrując osobiście nabożeństwa roczni­cowe i Msze święte w intencji Ojczyzny oraz bohaterów narodo­wych i męczenników ­ tragicznych ofiar wrogiej przemocy. Wy­głaszał wstępy historyczne i okolicznościowe homilie z okazji świąt państwowych oraz innych obchodów i rocznic, związanych z dziejami narodu i państwa.

  Jest dr prawa kanonicznego i mgr teologii. Obecnie mieszka w parafii pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, gdzie służy duszpasterską pomocą. Mimo wielu emerytalnego nie kończy swojej posługi w diecezji i tam gdzie może chętnie przychodzi z pomocą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół