Jest jedną z najstarszych w Lublinie. Położona w ścisłym centrum miasta, wśród biur, banków i urzędów, nieustannie przyciąga ludzi na modlitwę.
Starsi mieszkańcy ul. Nałęczowskiej czy Zbożowej, dzisiejszych peryferii Lublina, właśnie w tym zabytkowym kościele byli chrzczeni, przystępowali do Pierwszej Komunii, brali śluby, bo parafia sięgała tak daleko. – Z naszej wspólnoty wydzielono 32 inne. To pokazuje, jak rozległy teren obejmowała wcale nie tak dawno temu – mówi ks. Jan Karaś, proboszcz parafii. Może dlatego wciąż wielu mieszkańców Lublina zagląda do tego kościoła na modlitwę. – Moim zdaniem, jest jeszcze kilka powodów. Wśród nich z pewnością jest klimat starych murów, możliwość zaszycia się gdzieś w kąciku na modlitwie, usytuowanie świątyni w samym centrum, czyli po drodze do pracy wielu ludzi. Bardzo lubię ten kościół, brałam w nim także ślub. Dla panny młodej miał on jeszcze tę zaletę, że ma jedną z najdłuższych naw w Lublinie, więc prezentacja młodej pary trwała stosunkowo długo – śmieje się Anna Olecka.
Miejsce spotkania
Kościół pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, zwany potocznie pobernardyńskim ze względu na swą długą historię, ma w okolicy dużą konkurencję. Tuż obok jest przecież kościół powizytkowski, Ducha Świętego, jezuitów, karmelitów i katedra. To wielka zaleta dla turystów i mieszkańców Lublina, którzy spędzają niedzielę w centrum. Niemal o każdej porze w którejś ze świątyń jest Msza św. – Każde z tych miejsc ma swoją specyfikę. My także. To świadczy o bogactwie Kościoła, nie o konkurencji – podkreśla ksiądz proboszcz. Dawne klasztorne zabudowania, które służą parafii od czasów kasaty zakonu bernardynów po powstaniu styczniowym, służą różnym grupom i wspólnotom. Najbardziej znaną i najliczniejszą jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym Agape. – To ludzie, którzy wykonują kawał dobrej i trudnej roboty, świadcząc bezpłatną pomoc osobom uzależnionym, ich rodzinom oraz wszelkim osobom potrzebującym. Mamy także wspólnotę Domowego Kościoła, neokatechumenat, koła Żywego Różańca, Grupę Dobrej Śmierci, Legion Maryi, wincentyńską grupę dzieci i młodzieży i oczywiście lektorów i ministrantów – wylicza ks. Jan.
Splata ludzkie losy
W sąsiedztwie kościoła znajduje się schronisko dla bezdomnych mężczyzn i hospicjum Dobrego Samarytanina. – Dla nas, duszpasterzy, to także wezwanie do trudnej, ale bardzo potrzebnej posługi. Raz na kwartał organizujemy w naszym kościele Mszę św. dla rodzin osób, które odeszły do Pana, przebywając w hospicjum. Wtedy nasz duży kościół wypełnia się po brzegi ludźmi, którzy w Bogu szukają ukojenia po stracie kogoś bliskiego – mówi ksiądz proboszcz. Święty Antoni spogląda z głównego ołtarza. Przez wieki nasłuchał się różnych historii i próśb. Mówi się o nim, że jest szczególnie wrażliwy na ludzkie losy, dlatego wiele z tych próśb wysłuchuje, przyciągając do tego kościoła mieszkańców Lublina.
Zdaniem proboszcza
– Tak naprawdę oficjalnie proboszczem tej parafii jestem zaledwie od kilku dni. Wcześniej byłem tu jednak administratorem, co pozwoliło mi poznać tę wspólnotę i ją pokochać. Od samego początku spotykam się z życzliwością i otwartością parafian i przyjaciół naszego kościoła. Jestem tu zaledwie ósmym proboszczem, mimo tylu wieków historii. Przede mną w tej parafii przez 25 lat posługiwał ks. Ryszard Wieczorek. To on pomagał mi tu stawiać pierwsze kroki, za co dziękuję. Zaczynam pracę z zespołem bardzo zaangażowanych kapłanów, co, mam nadzieję, pozwoli nam uczynić ten kościół miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym. Jedną z naszych propozycji są koncerty. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat odbyło się ich u nas czternaście. Na najbliższe zapraszam 14 i 23 września. Chcemy też zachęcić wiernych do tworzenia nowych grup duszpasterskich. Mam nadzieję, że niedługo zacznie działać Odnowa w Duchu Świętym. Poza tym zachęcam do poznawania się parafian. Są wśród nas ludzie, którzy bardzo blisko znali Jana Pawła II i dają o nim piękne świadectwo. Ks. Jan Karaś Urodzony w 1963 roku, święcenia kapłańskie przyjął 12 grudnia 1987 roku, jest kanonikiem honorowym kapituły chełmskiej, proboszczem parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.
Zapraszamy na Msze św.
Niedziele: 7.00, 8.30,10.00, 11.30, 13.00, 16.30, (z wyj. wakacji) i 18.30. Dzień powszedni: 7.00, 7.30 i 18.30.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się