Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rekolekcje dla szafarzy

Archidiecezja lubelska znajduje się w czołówce diecezji w Polsce pod względem liczby szafarzy Komunii Świętej. We wszystkie weekendy listopada odbywają się dla nich specjalne rekolekcje w Domu na Jabłuszku w Nałęczowie.

420 szafarzy Komunii Świętej w 160 parafiach archidiecezji stawia nas w czołówce w kraju. - Może być jednak jeszcze lepiej. Wciąż pozostaje około 100 parafii, w których nie ma żadnego szafarza, więc sporo pracy jeszcze przed nami - mówi ks. Maciej Staszak moderator Archidiecezjalnego Centrum Formacji Liturgicznej.

Episkopat Polski 2 maja 1990 r. wydał postanowienie o posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Rok później, 22 czerwca, biskupi przygotowali Instrukcję w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Archidiecezja lubelska była jedną z pierwszych w Polsce, w której powołano szafarzy. Ich zadaniem jest nie tylko pomagać kapłanom w udzielaniu Komunii Świętej podczas Eucharystii, ale przede wszystkim zanoszenie Pana Jezusa chorym, którzy do kościoła nie mogą dotrzeć. - Gdyby nie szafarze, wielu chorych pozostawałoby bez Komunii Świętej w niedziele czy święta  miesiąca. Kapłan nie byłby w stanie tak często odwiedzić wszystkich chorych w swojej parafii. Dzięki szafarzom ludzie ci czują się złączeni z Kościołem - mówi ks. Maciej. Tradycją w naszej archidiecezji już jest, że w listopadzie wszyscy szafarze zapraszani są na specjalne rekolekcje, które odbywają się w Nałęczowie. Udział w nich pozwala na przedłużenie posługiwania jako szafarza, którą biskup udziela na rok. W Polsce do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza można powołać mężczyznę w wieku 25–65 lat. Nie ma natomiast ograniczeń wiekowych co do momentu jej zakończenia. Szafarz nadzwyczajny powinien odznaczać się „nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama