Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nie święci garnki lepią

W Kraśniku garncarstwo nie zginie. W Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 1 dzieci poznały tajniki tego zawodu deklarując, że w przyszłości same będą robić garnki, dzbanki, misy i wiele innych naczyń użytkowych i ozdobnych.

Materiałem garncarskim jest pospolita glina. Powinna być jednorodna, bez grudek i zanieczyszczeń. Aby osiągnąć taki stan garncarze wykonują szereg prac przygotowawczych. Zaopatrują się w glinę jesienią, aby w zimie dobrze przemarzła. - Mamy trzy rodzaje, gliny, szara, czerwona, biała - tłumaczyła dzieciom pani Marta Flis instruktorka prowadząca w Kraśniku warsztaty. Najpierw dzieci uczyły się lepić z gliny miski i kubeczki za pomocą rąk, żeby nauczyć się jak glinę wyrobić i ukształtować. To przy okazji znakomite ćwiczenia manualne, ale też świetne działanie relaksacyjne, sprzyja wyciszaniu, kształtuje wytrwałość, kreatywność i wrażliwość estetyczną, pobudza wyobraźnię. Zrobione przez dzieci kubeczki i miseczki najpierw muszą wyschnąć a później zostaną zawiezione do wypalenia. Gotowe trafią na specjalnie przygotowaną wystawę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL