Nowy numer 41/2019 Archiwum

Twórczość ludowa to skarb

Gdyby nie twórcy ludowi, pamięć o wielu lokalnych zwyczajach mogłaby nie przetrwać. To oni w swojej sztuce potrafią uchwycić to, co nas otacza i pokazać w sposób atrakcyjny. Można było się o tym przekonać podczas Przeglądu Twórczości Ludowej w Krasnymstawie.

51 twórców ludowych z terenu powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego nadesłało swoje prace na przegląd twórczości ludowej ogłoszony przez Krasnostawski Dom Kultury. To liczba niemała biorąc pod uwagę, że wszyscy artyści żyją i tworzą tylko w trzech powiatach Lubelszczyzny. - Gdyby to był przegląd obejmujący całe województwo, z pewnością twórców znalazłoby się kilkuset. Myślimy o tym by kolejne edycje miały właśnie taki zasięg - mówi Damian Kozyrski dyrektor Domu Kultury w Krasnymstawie. Wśród prac konkursowych znalazły się i obrazy malowane na szkle i te tradycyjne na płótnie. Była także rzeźba, garncarstwo, plecionkarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, wycinankarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza. - Dziedzin tej twórczości jest rzeczywiście sporo. Często sztuką ludową zajmują się gospodynie domowe robiąc sobie w wolnych chwilach piękne rzeczy i nie myśląc wcale, że to sztuka ludowa. Takie umiejętności przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jeśli babcia pięknie haftowała, uczyła tej umiejętności swoją córkę, ta z koli swoją - podkreślają etnografowie.

XIV już Przeglądowi Twórczości Ludowej w Krasnymstawie towarzyszył także konkurs poetycki im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, na który swoje utwory przysłało 20 twórców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL