Nowy numer 24/2018 Archiwum

Duchowni ginęli w egzekucjach…

Konferencja pt. "Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie w czasach totalitaryzmów" odbyła się w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie w czwartek 15 listopada.

Organizatorem sesji było Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Rozpoczęty przed kilkoma tygodniami w Kościele Rok Wiary opatrznościowo zbiega się z przygotowaniami do jubileuszu 300-lecia istnienia naszego seminarium, które zostało erygowane 8 października 1714 r. i jest najstarszą uczelnią Lublina – mówił ks. dr Marek Słomka, rektor lubelskiego seminarium. Spotkanie było jednym z punktów przygotowań do zbliżającej się rocznicy istnienia seminarium. – Dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu za świadków wiary, których heroiczną walkę o zachowanie niepodległości pragniemy ocalić od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom przygotowującym się do kapłaństwa – zaznaczył.

Na temat martyrologii lubelskiego duchowieństwa prelekcję wygłosiła Anna Lewandowska z Instytut Historii UMCS. – Lubelscy duchowni ginęli w egzekucjach. Represje dotknęły ich na wszystkich szczeblach hierarchii kościelnej. Trzeba podkreślić, że Polska była jedynym krajem okupowanej Europy, gdzie biskupi byli brani jako zakładnicy, aresztowani, osadzani w więzieniach i obozach koncentracyjnych – mówiła.

Swoim świadectwem życia w seminarium w minionych, niełatwych czasach dla Polski dzielili się między innymi bp Mieczysław Cisło i ks. dr Józef Zbicia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma