Konferencja pt. "Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie w czasach totalitaryzmów" odbyła się w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie w czwartek 15 listopada.
Organizatorem sesji było Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Rozpoczęty przed kilkoma tygodniami w Kościele Rok Wiary opatrznościowo zbiega się z przygotowaniami do jubileuszu 300-lecia istnienia naszego seminarium, które zostało erygowane 8 października 1714 r. i jest najstarszą uczelnią Lublina – mówił ks. dr Marek Słomka, rektor lubelskiego seminarium. Spotkanie było jednym z punktów przygotowań do zbliżającej się rocznicy istnienia seminarium. – Dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu za świadków wiary, których heroiczną walkę o zachowanie niepodległości pragniemy ocalić od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom przygotowującym się do kapłaństwa – zaznaczył.
Na temat martyrologii lubelskiego duchowieństwa prelekcję wygłosiła Anna Lewandowska z Instytut Historii UMCS. – Lubelscy duchowni ginęli w egzekucjach. Represje dotknęły ich na wszystkich szczeblach hierarchii kościelnej. Trzeba podkreślić, że Polska była jedynym krajem okupowanej Europy, gdzie biskupi byli brani jako zakładnicy, aresztowani, osadzani w więzieniach i obozach koncentracyjnych – mówiła.
Swoim świadectwem życia w seminarium w minionych, niełatwych czasach dla Polski dzielili się między innymi bp Mieczysław Cisło i ks. dr Józef Zbicia.