Nowy numer 33/2018 Archiwum

Abp Mokrzycki odznaczony na KUL

W ramach obchodów jubileuszowych związanych z sześćsetną rocznicą przeniesienia stolicy archidiecezji z Halicza do Lwowa, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „600 lat archidiecezji we Lwowie”. Gościem honorowym był ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Organizatorem konferencji był Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich Centrum UCRAINICUM KUL. Liczne związki Lublina i Lwowa datowane od samego początku istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zachowały się do dziś. Przed II wojną światową wielu wykładowców KUL pochodziło właśnie stamtąd. I choć powojenne granice Polski nie obejmowały Lwowa, przyjaźń między uczonymi pozostała mimo licznych represji i prześladowań. Od wielu lat młodzi Ukraińcy, także lwowiacy, studiują na KUL. Kolejnym ogniwem łączącym obydwa miasta jest Kościół katolicki obrządku łacińskiego. Jego biskup Mieczysław Mokrzycki to także absolwent KUL.  Sześćsetna rocznica przeniesienia stolicy archidiecezji z Halicza do Lwowa była okazją do zaproszenia do Lublina abp Mokrzyckiego i do zorganizowania sesji naukowej zatytułowanej "600 lat archidiecezji we Lwowie". W dowód uznania działań i zasług dla Kościoła lwowskiego i podtrzymywania przyjacielskich relacji z KUL Wydział Teologii wręczył abp Mokrzyckiemu "Złoty dyplom zasługi".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma