Nowy numer 33/2018 Archiwum

Śpiew ku czci Matki Bożej

Mówi się, że kto śpiewa dwa razy się modli, a kto śpiewa na cześć Maryi ma prostą drogę do Serca Jezusowego. Wielu czcicieli Matki Bożej przyszło do kościoła ojców kapucynów, by posłuchać akatystu.

Wykonanie akatystu przez braci i przyjaciół klasztoru to już adwentowa tradycja w kościele na Poczekajce. Akatyst jest prawdziwym skarbem starożytnej pobożności maryjnej. Prawdopodobnie został skomponowany ku uczczeniu Zwiastowania. Na pamiątkę cudownego ocalenia Konstantynopola przed Awarami stał się oficjalnym hymnem dziękczynnym Kościoła Bizantyjskiego. Z czasem został przyjęty przez Kościół Łaciński.

- Ważnym elementem wpisanym w liturgię jest Ikona Matki Bożej, która jest po wielokroć okadzana. Symbolizuje to cześć, jaką pragniemy oddać Tej, która jest Mostem między niebem a ziemią, Rodzicielką Syna Bożego, Tą, która Wskazuje Drogę. Unoszący się kadzidlany dym to nasze modlitwy i prośby zanoszone do Boga za pośrednictwem Maryi. Woń dymu wypełniającego świątynię ma nas oczyszczać i przenikać, abyśmy się stali wonią Chrystusową w dzisiejszym świecie - mówiła prof. Gabriela Klauza pod dyrekcją której przygotowano i wykonano śpiew akatystu w kościele ojców kapucynów na Poczekajce.                        

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma