Na starej widokówce widać dworzec kolejowy, piękny z czerwonej cegły. Już go nie ma.
- W 1944 roku budynek dworcowy został uszkodzony podczas nalotu radzieckich samolotów, a następnie wysadzony przez Niemców. Podobny zachował się w Kowlu - mówi dr Andrzej Rybak, pracownik Biblioteki Publicznej w Chełmie. Album „Chełm i powiat chełmski na starej pocztówce” został przygotowany przez zespół pracowników Centrum Wiedzy o Regionie Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti.
Publikacja jest niewątpliwie świetną lekcją historii. - Na tej pocztówce widzimy tabory, a w tle górkę chełmską. Podpis informuje nas, co prawda w języku niemieckim, że jest to wejście wojsk niemieckich i austro-węgierskich do Chełma 31 lipca 1915 r. – opowiada dr Rybak. Źródłem wiedzy są również stemple wojskowe, umieszczane na przesyłkach. Pozwalają ustalić, jakie jednostki stacjonowały w Chełmie.
Album to 336 pocztówek zgrupowanych tematycznie. - Na początku prezentujemy widok ogólny miasta z różnych stron, następnie jego ulice. Wszystko zostało uszeregowane chronologicznie, tak by można zobaczyć, jakie zmiany zachodziły w ciągu kolejnych lat. Najważniejszym miejscem i bogato udokumentowanym jest sobór katedralny, katedra rzymskokatolicka na Górce – zaznacza dr Rybak.
Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Lubelskiego" 6 stycznia.