Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kultura multimedialna górą

Zwiedzanie miasta z tabletem lub smartfonem zamiast tradycyjnego przewodnika? Tego jeszcze nie było. U nas w Lublinie to już standard.

Lublin jako jedyne polskie miasto może pochwalić się przewodnikami w technologii poszerzonej rzeczywistości. Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w minionym roku przygotował dwanaście takich przewodników z wykorzystaniem aplikacji layar. Dzięki nim Lublin można zwiedzać na różne sposoby, szlakiem Czechowicza, szlakiem architektury czy też modeli 3D. Także w minionym roku powstał projekt Lublin 2.0, przedstawiający wirtualne makiety Lublina z okresu XIV, XVI, XVIII oraz XX wieku, a także modele 3D zabytków Lublina oraz wirtualnych zabytków architektonicznych. Dzięki nim ośrodek pojawił się na targach 3D Poland organizowanych w listopadzie w Lublinie jako jedyna tego typu instytucja. Wszystkie wirtualne makiety pojawiły się także wcześniej, bo we wrześniu, w galerii Google Earth. Dzięki temu jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które w tej galerii ma swoje modele.

Wydarzeniem niezwykłym w minionym roku, oprócz rozwoju technologii multimedialnej, było w Ośrodku bez wątpienia odkrycie 2700 szklanych negatywów przedstawiających mieszkańców Lublina i okolicznych miejscowości z okresu międzywojennego. Kolekcja została znaleziona podczas remontu na strychu kamienicy przy ulicy Rynek 4.

Więcej o działaniach Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w wydaniu papierowym lubelskiego GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy