Nowy numer 09/2024 Archiwum

Bogatsi niż Amerykanie

To kolejna grupa studentów ze Stanów Zjednoczonych, których na Katolicki Uniwersytet Lubelski przywozi prof. Kenneth Kemp z University of St. Thomas (St. Paul, Minnesota, USA). Tym razem Lublin odwiedzili studenci, którzy uczą się o demokracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zajęcia dla studentów z innych krajów to jedna z propozycji Uniwersytetu Otwartego i Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Program, w którym uczestniczyli Amerykani, zatytułowany Comparative Politics of the New Europe - Poland jest dla siedemnaściorga studentów rozwinięciem ich studiów w Stanach Zjednoczonych. Ma on za zadanie w szeroki sposób przedstawić zarówno przemiany ustrojowe, które wydarzyły się w Polsce w ostatnich latach,  jak i wprowadzić w obecną sytuację polityczną naszego kraju.

Tematami wykładów były m.in. historia transformacji po 1989 roku, budowa społeczeństwa obywatelskiego, struktura władzy oraz partie polityczne. Nie zabrakło też prezentacji Polski w kontekście stosunków międzynarodowych, tak na tle polityki europejskiej, jak i światowej. Wykłady to jednak nie wszystko. Największe wrażenie na gościach z Ameryki zrobił Orszak Trzech Króli, w którym uczestniczyli zaraz po przylocie do Lublina. – Kiedy widziałem te tłumy ludzi z radością śpiewające kolędy i idące za Gwiazdą Betlejemską ulicami Lublina, pomyślałem sobie, że jesteście bogatsi niż my Amerykanie, bo wasza wiara dodaje wam sił do działania i buduje poczucie wspólnoty. U nas w kościołach raczej trudno zobaczyć takie tłumy wierzących. Pod tym względem w Ameryce jest bieda – mówił prof. Kenneth Kemp.

Studenci odwiedzili też Urząd Miasta, gdzie o specyfice Lublina rozmawiali z panią prezydent Katarzyną Mieczkowską-Czerniak. Zobaczyli najcenniejsze zabytki naszego miasta, odwiedzili Zamość oraz Kozłówkę i Majdanek. Z Lublina grupa amerykańskich studentów udała się do naszych wschodnich sąsiadów – na Litwę, Ukrainę i Białoruś, gdzie będzie porównywać funkcjonowanie oraz stopień demokratyzacji tamtejszych systemów politycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy