Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powstanie w ratuszu

"Znaki pamięci o powstaniu i powstańcach styczniowych. Ulice w Lublinie". To tytuł wystawy, którą do 28 stycznia można oglądać w lubelskim ratuszu. Wystawa o powstańcach zaczyna cykl ekspozycji "Lubelscy Patroni Ulic".

Wystawa została poświęcona powstańcom, którzy zapisali się na kartach historii jako bohaterowie niewahający się stanąć do walki w obronie wolności. Nasza pamięć o nich jest spłaceniem długu wobec wielu pokoleń Polaków i została utrwalona przez nadanie ulicom i placom Lublina ich imion – podkreślają organizatorzy.

W ratuszowej galerii pokazano wizerunki bohaterów powstania styczniowego wraz z fotografiami ulic naszego miasta, noszącymi ich imiona. Wśród nich odnajdziemy pięciu członków rządu narodowego, straconych 5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli – Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyńskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego z Romualdem Trauguttem na czele.
Autorami wystawy są dziennikarz i historyk prasy Alojzy Leszek Gzella oraz wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie Benon Bujnowski. Inicjatorem pomysłu, który uzyskał poparcie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, był radny Rady Miasta Lublin Dariusz Jezior.

Wystawa w ratuszu to jedna z wielu inicjatyw uczczenia 150. rocznicy powstania styczniowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama