GN 41/2018 Archiwum

Powstanie w ratuszu

"Znaki pamięci o powstaniu i powstańcach styczniowych. Ulice w Lublinie". To tytuł wystawy, którą do 28 stycznia można oglądać w lubelskim ratuszu. Wystawa o powstańcach zaczyna cykl ekspozycji "Lubelscy Patroni Ulic".

Wystawa została poświęcona powstańcom, którzy zapisali się na kartach historii jako bohaterowie niewahający się stanąć do walki w obronie wolności. Nasza pamięć o nich jest spłaceniem długu wobec wielu pokoleń Polaków i została utrwalona przez nadanie ulicom i placom Lublina ich imion – podkreślają organizatorzy.

W ratuszowej galerii pokazano wizerunki bohaterów powstania styczniowego wraz z fotografiami ulic naszego miasta, noszącymi ich imiona. Wśród nich odnajdziemy pięciu członków rządu narodowego, straconych 5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli – Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyńskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego z Romualdem Trauguttem na czele.
Autorami wystawy są dziennikarz i historyk prasy Alojzy Leszek Gzella oraz wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie Benon Bujnowski. Inicjatorem pomysłu, który uzyskał poparcie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, był radny Rady Miasta Lublin Dariusz Jezior.

Wystawa w ratuszu to jedna z wielu inicjatyw uczczenia 150. rocznicy powstania styczniowego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy