Konferencja, przygotowana przez Katedrę Współczesnych Form Przekazu Wiary Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL, Komisję Apostolstwa Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Tirocinium Pastoralne Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, zatytułowana "Rekolekcje szkolne a współczesne formy przekazu wiary", miała za zadanie znalezienie najlepszej drogi dotarcia z rekolekcjami do młodzieży.
Jak przeprowadzić rekolekcje, żeby młodzież chciała zostać w kościele dłużej niż trzy obowiązkowe dni? Na to i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy i prowadzący spotkanie. Konferencja podzielona została na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas tej pierwszej uczestnicy mieli okazję usłyszeć, jakie są podstawy prawne rekolekcji szkolnych w systemie oświatowym oraz jak się ma program rekolekcji do lekcji katechezy. Dowiedzieli się także, jak można dokonać wizualizacji przesłania ewangelicznego i jakie są warunki skutecznego dialogu wychowawczego w perspektywie wrażliwości cyberpokolenia.
Dyrektorzy jednej z lubelskich szkół podstawowych na przykładzie swojej placówki opowiadali, jak funkcjonują rekolekcje w szkolnej rzeczywistości. Część teoretyczną zakończył panel dyskusyjny zatytułowany "Jak ewangelizować w globalnym świecie mediów". Części praktyczne – warsztatowe miały za zadanie pokazanie potencjalnym rekolekcjonistom sprawdzonych metod docierania do młodzieży. Jak mówić dobre kazania, wyjaśniał ks. Zbigniew Paweł Maciejewski ze Stowarzyszenia Pedagogów Natan. Jak głosić z mocą i wiarą słowo Boże, uczył lubelski zespół Armia Dzieci, a ks. Michał Zybała z Przystanku Jezus wskazywał na nowe formy ewangelizacji młodych.
Jednym z ciekawszych momentów podczas sympozjum było spotkanie potencjalnych rekolekcjonistów z młodzieżą licealną i skonfrontowanie się z jej potrzebami dotyczącymi rekolekcji oraz oceną prowadzonych rekolekcji.
Więcej o sympozjum w papierowym wydaniu GN.