Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jest trudno, będzie gorzej

Na Lubelszczyźnie w minionym roku zaczęło funkcjonować lotnisko, w którym pracę znalazło jak do tej pory 140 osób. To był jedyny zakład pracy, który zatrudnił tak dużą liczbę pracowników.

Mniej więcej w tym samym czasie w naszym województwie pracę straciło ponad 1200 osób. Podobno w tym roku ma być jeszcze gorzej. Redukcję zapowiadają ponownie Żagiel S.A, spółka Tradis oraz PKS Hrubieszów. Najbardziej dramatyczną sytuację w roku minionym mogliśmy obserwować podczas zwolnień grupowych w Protektorze – na bruk zostało wyrzuconych 140 osób. Firma zlikwidowała produkcję i zamknęła działalność, a wypowiedzenia do swych pracowników wysłała, bez wcześniejszego uprzedzenia, firmą kurierską. 170 osób w naszym regionie zwolniła spółka Elpomiar, a kolejnych 150 pracowników – Unidex.

Szukając oszczędności, także chełmski szpital specjalistyczny pozbył się prawie 50 pracowników. – To się nie mieści w głowie, co się dzieje w naszym kraju – żali się pani Renata, która w zeszłym roku straciła pracę w Tesco. – Nie wiem, dlaczego zostałam zwolniona, podobnie jak i inne moje koleżanki, zwłaszcza że Tesco ma naprawdę dobre wyniki sprzedaży. Mam 49 lat. Do emerytury jeszcze kawałek, a mnie nikt już nie chce zatrudnić. Sama nie wiem, co mam robić. – Zwolnienia nie ominęły także najbardziej stabilnego, wydawałoby się, zakładu pracy, jakim jest szkoła. W 2012 r. pracę straciło blisko pół tysiąca nauczycieli. 2012 rok zakończyła likwidacja spółki Glazura Królewska, a kolejnych 73 pracowników zasiliło szeregi bezrobotnych. Na Lubelszczyźnie w tym roku prognozowane jest zwolnienie około 1,5 tys. osób. Aktualnie na jedną ofertę pracy przypada około 50 bezrobotnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama