Miasto Lublin, firmy i organizacje zrzeszone we Wschodnim Klastrze ICT oraz Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” pokazują potencjał miasta i regionu na wspólnym stoisku na targach CeBIT w Hanowerze. Główne hasło naszego stoiska to „Lublin. Inspiruje biznes” oraz „Lublin. Lokacja 2.0”.
Przy projekcie współpracują: Miasto Lublin, Wschodni Klaster ICT, Ideopolis, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, E-Studio Software, Wschodnia Agencja Rozwoju, ICom, Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Fundacja PAN, GIS-EXPERT. - Udział Lublina w targach CeBIT jest ważny z kilku przyczyn – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin – W naszej Strategii Rozwoju Lublina 2020 stawiamy na branżę IT/ICT. Od czerwca 2012 roku Lublin wdraża nową markę gospodarczą „Lublin. Inspiruje biznes”, którą chcemy pokazywać na imprezach o znaczeniu globalnych. Bardzo cenimy sobie współpracę z lubelską branżą IT jestem przekonany, że przez wspólną promocję na tego typu imprezach jesteśmy w stanie wiarygodnie przekonywać do Lublina. Miasto wspierając budowę ekosystemu IT w Lublinie realizuje projekt Lubelskiej Wyżyny IT we współpracy ze Wschodnim Klastrem ICT. Nasza obecność na targach umożliwia sieciowanie z firmami polskimi przy równoległym poszukiwaniu inwestorów z branży zainteresowanych wejściem do Lublina – dodaje Żuk.
Najważniejszym eksponatem na lubelskim stoisku jest instalacja w której osoby odwiedzające CeBIT przenoszą się do Lublina z XVI wieku. A to wszystko dzięki wykorzystaniu technologii 3D. - Jest to opowieść o mieście wpisująca się w ideę smart cities – nowych jakościowo organizmów miejskich – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. - Wykorzystują one na wielką skalę nowoczesne technologie do efektywnego zarządzania rozproszoną strukturą miasta, w celu poprawienia jakości życia jego mieszkańców. Nasz projekt pokazuje, że w inteligentnym mieście ważne są zarówno systemy poprawiające funkcjonowanie transportu, obniżające zużycie energii, ale też umożliwiające mieszkańcom dobry kontakt z kulturą i dziedzictwem kulturowym miasta, w którym żyją.
Targi CeBIT to według Ministerstwa Gospodarki jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego i gospodarki cyfrowej na świecie. Od połowy lat 80-tych są platformą nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i rozwoju branży. Co roku przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 roku ekspozycje ponad 4200 wystawców z 70 krajów obejrzało około 312 tys. osób. W tym roku Polska jest krajem partnerskim targów CeBIT. Targi potrwają do 9 marca.