Nowy numer 32/2018 Archiwum

Bełżec - ostatnie miejsce na ziemi

„Obóz zagłady w Bełżcu w relacjach ocalonych i zeznaniach polskich świadków” pod redakcją Dariusza Libionki to książka wydana przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Jej wydanie zbiega się z rocznicą pierwszych deportacji ludności żydowskiej do bełżeckiego ośrodka śmierci.

Obóz zagłady w Bełżcu zaczął funkcjonować w marcu 1942 r. Spośród ponad 435 tysięcy osób deportowanych do Bełżca tylko dwie uniknęły śmierci i przeżyły okupację. Byli to Rudolf Reder i Chaim Hirszman, których relacje stanowią główną część najnowszego wydawnictwa PMM. Uzupełniają je zeznania Polaków z Bełżca i okolicznych miejscowości składane w latach 1945-1946. Każda partia dokumentów – wspomnień uciekinierów z obozu i protokołów przesłuchań świadków – jest poprzedzona osobnym komentarzem historycznym.

Bełżec to jedno z miejsc pamięci, które często odwiedzają młodzi z Izraela. Przyjeżdżając do Polski zaczynają wędrówkę po miejsca najbardziej bolesnych czyli tam, gdzie ich przodkowie zostali zamordowani przez nazistów. - Nie możemy zapomnieć o naszej historii. Jeśli byśmy przestali odwiedzać miejsca zagłady i pielęgnować pamięć o naszych przodkach nie bylibyśmy sobą. Ludzie bez korzeni nie mają przyszłości - mówią młodzi odwiedzający Majdanek i Bełżec.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma