Nowy numer 28/2018 Archiwum

Uśmiech papieża

Uroczyste, dziękczynNe „Te Deum” zabrzmiało w wielu kościołach naszej archidiecezji.

Nasza radość jest tym większa, że ojciec święty wybrał sobie imię na cześć założyciela naszego zakonu św. Franciszka z Asyżu. Dziękujemy Bogu za papieża modlitwy, bliskiego każdemu człowiekowi – mówił w niedzielę o. Andrzej Derdziuk OFMCap. Metropolita lubelski w dniu wyboru papieża był w Ziemi Świętej na pielgrzymce Episkopatu Polski. W swojej codziennej relacji w internecie skomentował decyzję kardynałów: – Po powrocie do Nowego Domu Polskiego wkrótce zasiadamy do kolacji i zaledwie ją ukończyliśmy, słyszymy okrzyk: „biały dym!”. Biegniemy do telewizora i widzimy, że dym jest wyraźnie biały, obfity, wręcz koloru szat papieskich, na dodatek biją dzwony, a więc stało się, mamy nowego papieża! Razem z siostrami elżbietankami śledzimy obraz z placu św. Piotra. I tak jak cały świat jesteśmy początkowo zaskoczeni wyborem kard. Jorge Bergoglia, arcybiskupa Buenos Aires, prymasa Argentyny. Nikt o nim nie mówił, a kandydaci promowani przez media wyszli z konklawe kardynałami. Myślę, że jest to kolejny krok milowy w historii Kościoła: po wyborze Jana Pawła II, pierwszego po wiekach papieża spoza Włoch, Duch Święty poprowadził Kolegium Kardynałów na nowy kontynent, gdzie mieszka większość katolików świata.

Z radością przyjmujemy jego proste i pokorne wystąpienie, na jego zaproszenie modlimy się za emerytowanego papieża Benedykta i za nowego papieża Franciszka. Przyjmujemy z wiarą nowego następcę św. Piotra. Otwieramy się na nowe tchnienie Bożego Ducha, który w każdym czasie mówi do Kościoła i nigdy nie opuszcza Chrystusowej owczarni – mówił abp Stanisław Budzik. – Dla naszej rodziny to wielka radość. Święty Franciszek jest nam bardzo bliski, jesteśmy zaangażowani we wspólnotę Domowego Kościoła i wiemy, jak bardzo potrzeba dziś ewangelizacji. Ojciec święty zapraszający do modlitwy od razu bardzo przypadł nam do serca – mówią Agata i Waldek Miturowie, którzy w niedzielę dawali świadectwo w kościele św. Wojciecha w Lublinie. W wielu kościołach diecezji już w niedzielę na honorowym miejscu stanęło zdjęcie uśmiechniętego papieża Franciszka. Na ten znak wielu wiernych odpowiadało także uśmiechem. – Dobrze, że radość się udziela. Duch Święty, który działa w Kościele, jest też Duchem radości – mówił o. Andrzej Derdziuk.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma