Nowy numer 44/2020 Archiwum

Chorych nie trzeba się bać

Trudne tematy, takie jak choroba i śmierć, nie odstraszają młodych ludzi. Już piąty raz wiele szkół z Lubelszczyzny włączyło się do akcji „Twój dar serca dla Hospicjum”.

W Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie przecinają się drogi chorych dzieci, ich rodziców i wolontariuszy. Jeśli ktoś trafia do tego miejsca, to znaczy, że toczy walkę na śmierć i życie. – Uważam, że nie można przechodzić obok takich tematów obojętnie. My, dorośli, mamy czasem pokusę, by odizolować nasze zdrowe dzieci od tematów związanych z cierpieniem i umieraniem. Moim zdaniem, to bardzo zły pomysł. Młodzi ludzie gotowi są pomóc swoim rówieśnikom zmagającym się z chorobą. Przy okazji nie tylko dają radość i wsparcie chorym, ale i sami stają się lepszymi ludźmi – mówi Agata Łaguna, koordynatorka akcji „Twój dar serca dla Hospicjum”. Z jej inicjatywy wiele szkół z Lubelszczyzny nie tylko zbiera fundusze na rzecz hospicjum, ale przede wszystkim rozmawia z uczniami o cierpieniu, chorobie i umieraniu. – Każda ze szkół ma wolną rękę w tych działaniach. Niektóre organizują kiermasze ciast, inne przygotowują świąteczne dekoracje i kartki, jeszcze inne zapraszają na mecze rozgrywane między nauczycielami a uczniami. Pomysłów jest wiele – mówi Agata Łaguna. W poprzednich edycjach zebrano w sumie prawie 0,5 mln zł. Każda szkoła przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu.

W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji np. kiermasze prac plastycznych lub przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum. Podsumowanie akcji zaplanowano na 3 czerwca. Za każdą akcję dziękuje też szef hospicjum dla dzieci o. Filip Buczyński. – Dla nas to nie tylko okazja do uzyskania wsparcia, ale przede wszystkim do zdobycia przyjaciół i pokazania, że dzieci chorych nie trzeba się bać, że tak samo potrafią się cieszyć i potrzebują obecności rówieśników i innych osób wokół siebie – mówi o. Filip. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz leków dla podopiecznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama