Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dni chorych na Parkinsona

Medyczne miasteczko, konferencje i wykłady oraz hapenning na lubelskim deptaku. Tak przez trzy dni mieszkańcy Lublina po raz pierwszy świętują obchody Światowego Dnia Osób z Chorobą Parkinsona.

Obchody w Lublinie przygotowała Fundacja na rzecz Chorych na Parkinsona. To jedyna  organizacją na Lubelszczyźnie podejmującą problemy chorych na Parkinsona i ich rodzin. W ciągu roku działalności Fundacja zbudowała grupę chorych, którzy regularnie uczestniczą w proponowanych  zajęciach.Utworzony został punkt  informacyjny oraz grupa wsparcia dla chorych i ich rodzin. Wprowadzone zostały zajęcia z „nordic walking”oraz  zajęcia warsztatowe, integracyjne i wsparcie psychologiczne. Jednym z najbardziej widocznych elementów obchodów dnia Parkinsona był happening zorganizowany przed lubelskim Ratuszem i na deptaku, podczas którego rozdawane były ulotki informacyjne, balony i czerwone tulipany, które są symbolem choroby Parkinsona. W Galerii Olimp młodzi medycy przygotowali Miasteczko Medyczne, gdzie każdy zainteresowany mógł zaczerpnąć informacji na temat choroby, uzyskać specjalistyczna poradę, a także wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy. 

Według szacunków w Polsce na chorobę Parkinsona choruje około 80 tysięcy osób. Na Lubelszczyźnie jest ok. 3 tysięcy chorych, a w samym Lublinie około 600-800 osób. Celem obchodów Swiatowego Dnia osób chorych na Parkinsona jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy o chorobie Parkinsona, zwrócenie uwagi na problemy chorych na Parkinsona i ich rodzin oraz  poinformowanie o działaniach „Fundacji na Rzecz Chorych na Parkinsona”. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy